Federici, Codex, I, pp. 908-911 (Mezzetti, Le carte, vol. 2, n. 58, in preparazione)
source date: [1070 November 16] [Fano (Pesaro-Urbino)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi. Anno eius millesimo septuagesimo et temporibus domini Alexandri pape anno eius X et imperantem domno Enrico piissimo imperatore anno … die sestodecimo mensis novembris, indictione octava, Fani. Profitens profiteor hec carta donacionis facta est a me Leto filio quondam Fuscardo … tibi presente domno Agostino monacho per te et pro ex persona que … monasterii Sancta Maria que vocatur in Ponposia in se et in suisque servientibus … idest dono in prefato monasterio in perpetuum omn[es res] … quantascumque mihi pertinet infra civitatem Fano, in regione Sancti Thedori sive … cum usum putheo oriendi aqua et cum introitum et exitum … et cum omnibus infra se et supra se abentem et sibi pertinentibus … de Iohannes filius de Berta … de omnia supradicta res: a primo latere via publica, a secundo latere … de supradicto monasterio, tercio latere possidens filiis de Benedictus … [atque a] quarto latere possidens Machario, una cum sosera sua, infra supradictis lateribus … [Sancta] Maria in Pomposia in perpetuum. Que omnia supradictas res pro … et pro parte … [a] presente die … potest … im perpetuum … et investire abere et … abend(um) … licenciam. Et spondeo et obligo me … et meis heredebis ad tibi supradicto abbas et tuis subcessoribus omnia supradictas res … promitto omnique tempore antestare, costariare et defendere … hominum. Et si contra hanc paginam donacionis sicut supra legitur ire, agere … disrumpere vel minumare presumsero per qualevis ingenium et non … res cuncta que supra legitur, daturo et composituro promitto me et meis [filiis et nepotibus tu] supradicto abbas vel tuisque subcessoribus, ante omnes litis inicium vel interpellacionis, pene nomine, auro optimo [uncia] una et post pene solucionem ec [pagina donacionis] firma permaneat in perpetuum, sub die, mense et indictione supradicta octava, Fani. Signum manus supradicto Leto donatore in omnibus que supra leguntur. Signum manus Pagano de Aunesto rogatus testis subscripsi. Signum manus Ugo de Andrea rogatus testis subscripsi. Signum manus Guotfredo filius de Ugo de Aunesto rogatus testis subscripsi. Signum manus Ursus filius Martinus de Mainardo rogatus testis subscripsi. Signum manus Porerardus filius Martinus de Mainardo rogatus testis subscripsi. Ego Andrea tabellio civitatis Fanensis scripsit, complevi et absolvi.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 58 (in preparazione).

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (Federici, Codex, I, pp. 908-911, da A perduto).