Federici, Codex, I, pp. 899-902 (Mezzetti, Le carte, vol. 2, n. 59, in preparazione)
source date: [1070 December 18] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Regnante Heinrico rege filio quondam Henrici imperatoris anno quintodecimo, sub anno dominice incarnationis millesimo septuagesimo, die octavadecima mensis decembris, indictione nona, Ravenne. Petivi a te in Dei nomine domnus Geronimus gratia Dei presbiter et monachus atque prior monasterii Sancte Marie in Pomposia ad afirmandum ab abatem eiusdem monasterii, cum consensu monachorum ipsi monasterii, uti nobis in Christi nomine Petro qui vocatur de Calcinaria petitor pro me et pro Teucia iugali mea et … ego Gotefredus pro me et pro Anna iugali mea seu filiis et nepotibus nostris – et si quis de nobis predictis germanis petitoribus sine filio vel filia aut nepotes moritur, eius porcio veniat ei qui supravixerit ita ut hec omnia sint in dominio et potestate Cristiduca que vocatur Carvigna genitrice et socra nostra omnibus diebus vite tantum − per enfiteusim concedisti nobis rem iuris supradicto monasterio, idest unius spacii terre in integrum extensum in longo da muros civitatis usque ad flumen Teguriense et in lato pedibus decem et septem cum ripa ipsius fluvii, cum ingressu et egressu suo atque cum omnibus sibi pertinentibus, positum suburbe Ravenne, foris pusterula que vocatur de Augusta, inter afines eius: a primo latere supradictus fluvius et ripa, a secundo tenet Michael de Marina iure supradicto monasterii, a tercio murus civitatis atque a quarto latere tenet Iohannes filius quondam Adelberti Manegone iure iamdicto monasterii. Dum nos superius nominatis petitoribus atque filiis et nepotibus nostris divine gratie iussu in ac luce manserimus concedisti nobis eam rem habendam, tenendam, restaurandam, meliorandam et tu cum tuis successoribus nobis nostrisque filiis et nepotibus auctoriare et defensare promitisti. Ex nostris propriis expensis seu laboribus nichil nobis nostrisque filiis et nepotibus nichil aliquid nisi fixam pensionem reputabimus. Prestantibus quoque nobis predictis petitoribus atque filiis et nepotibus nostris omni anno denarios Venetos quatuor tantum. Pro eo quia accepisti in manibus tuis de manibus nostris, calciarii nomine, idest librum unum pro denariis Venetis libras quattuor. Ita et post transitum nostrum supradictorum petitorum seu filiorum et nepotum nostrorum munimine expleto, quando divine sancte maiestati placuerit, tunc supradictas res meliorata, restaurata vel quicquid hibi additum melioratumque fuerit, ad ius dominiumque monasterii supradicti, cuius est proprietas, modis omnibus revertantur. Promittentes preterea nullis diebus nullique temporibus vite nostre nostrisque filiis et nepotibus pro quibuslibet argumentis aut exquisitis occasionibus textum huius petitoris violare sed inviolabiliter modis omnibus conservabimus et si contra hec que supra legitur agere presumserimus, tunc daturos promittimus nos cum nostris filiis et nepotibus tibi predicto [Geronimo] prior tuisque successoribus, ante omne litis initium aut interpellationem, pene nomine, auri uncias duas et post pene solucionem, maneat hec peticio firma. Quam vero peticionem Iohannem Dei gratia Ravennatem tabellionem scribendum rogavimus, sub die menseque et anno atque indictione supradicta nona, Ravenne. Signum + + manibus Petri de Calcinaria et Gotefredi germani petitoris ad omnia supradicta.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 59 (in preparazione).

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (Federici, Codex, I, pp. 899-902, da A perduto).