Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. VIII, n. 137
source date: [1071 January 20] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Temporibus Heinrici regis filii quondam Heinrici imperatoris anno quintodecimo, sub anno dominice incarnacionis millesimo septuagesimo primo, die vigesimo mensis ianuarii, indic(ione) nona, ante domum hubi olim abitavit quondam Iohannis Rubeo, prope ecclesia Sancti Iohannis Baptiste. Dum adessem ego Iohannes Dei misericordia tabellio Ravennas in eodem loco hibique mecum viri qualis nominibus vocantur, idest Iohannes de Baruncio, Petrus Bibenstincam, Iohannes et Petrus germani filii quondam Adelberti de Casamarisi, Petrus de Belenzone, Iohannes de Bonushomo, Petrus de Ugone, Liutulo filius quondam Letonis, Gunteramo, Ravennus de Picialdo et alii; in nostrum predictorum omnium presencia accipit Iohannes de Constantino wazonem terre manu sua prefati domi, apposuit ostium eius domi et misit in manus Rustici et Marocieque filii quondam Wide relicta quondam Iohannis Rubeo, investivit eos et in possessionem misit ut ipsi habeant medietatem prefati domi cum superioribus et inferioribus suis et cum omnibus sibi pertinentibus, iuxta latere Ravenni de Marciano et per illam investicionem investivit eos de uno orto in integrum, posito iuxta ecclesia Sancte Marie et investivit eos per illam investicionem de aliis omnibus rebus positis foris suburbio Ravenne, in massa Putheolo. Habeant, teneant, possideant, secundum quod relegitur cartam vendicionis, quam illis fecerunt predicta Wida relicta quondam Iohannis Rubeo. Tunc predictis Rustici et Marocie ita accipiens investicionem, deprecati sunt hibi adstantes ad testimonium. Hoc factum est sub die menseque et anno atque indic(ione) suprascripta nona, RAV(enne), ante predicto domu.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 60 (in preparazione).