Federici, Codex, I, pp. 842-848 (Mezzetti, Le carte, vol. 2, n. 62, in preparazione)
source date: [1071 october 5] [Corba (Massa Fiscaglia; Fiscaglia; Ferrara)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Anno Deo propicio pontificato domini nostri Alexander summo pontifice et universalis pape in apostolica sacratissima beati Petri apostoli Domini sede anno undecimo, imperatore Henricus defunctus in Italia, nullus imperatorenondum abemus, die quinto mensis otubris, indictione decima, in vico qui vocatur Corba. Domino sancto et merito beatissimo domnus Mainardo gratia Dei presbiter et monachus atque abbas regule monasterii Sancte Marie que vocatur in Pomposia, ego quidem in Dei nomine Armatus presbiter qui manere et abitare viso sum in vico qui vocatur Corba donatores vestri, pro oblacione et inluminacione et eterne remuneracione anime mee et de Clareza et de quondam meis parentibus et per te Petrus diaconus, pro vice ex persona de domno Mainardo abbas de predicto monasterio Sancte Marie que vocatur in Pomposia, in perpetuum permanendam, prono animo ac spontanea mea voluntate, nullo me penitus cogente neque compellente aut suadente sed meis propriis deliberacionis arbitrio, do, dono, cedo trado et transfero et in perpetuum transacto et da meo iure meoque dominium et da meisque heredibus vel successoribus alieno et transcribo seu suduco in iura et dominium de supradicto domno Mainardo abbas de predicto monasterio et in suisque successoribus in perpetuum permanenda, idest una pecia terre vineate in integrum quod est … que est positi in Corba, in loco qui vocatur Gorgodeli, quod est in longitudinem suam perticas decimpedas viginti et quatuor et media et in lato perticas quindecim interrafines eius, hoc est: ab uno latere possidens Andrea qui vocatur Vincita et ab alio latere possidens Bonizo qui vocatur Zurgano seo a tercio latere possidens Paulo qui vocatur de Paulo presbiter atque a quarto latere possidens Gregorio qui vocatur de Martino presbiter. Et iterum dono tibi una pecia terre aratoria integra, que est posita prope ipsius loci, quod est in longitudinem sua perticas undecim et media et in lato perticas undecim, interrafines eius hoc est: ab uno latere iuris monasterii Sancte Marie que vocatur in Pomposia, ab alio latere Gregorio quod vocatur de Martino presbiter seo a tercio latere possidens heredes supradicti quondam Martino de Ardoino atque a quarto latere possidens Aunesti qui vocatur de Glorioso. Et insuper dono tibi quantum mihi pertinet per cartula donacionis de Pelegrina filia quondam Marolfo qui est abitatrice in vico qui vocatur Lago et quantum mihi pertinet per investicionis de ipsa predicta Pelegrina infra totam massam Fiscalia, plebe Sancti Vitalis, per singulis vel diversis locis, cum ingresso et egresso suo et cum omnibus ad supradictas res pertinentibus vel subiacentibus, sicut supra legitur, ut in omnibus liceat tibi Petrus diaconus pro vice ex persona de domnus Mainardo abbas de predicto monasterio Sancte Marie que vocatur in Pomposia in ibidem introire et preocupare atque ingredere ex potestate sine alicuius obstaculo vel impedimento et per istius paginam donacionis ad me in tibi facta atque tradita, quam de meis manibus in tuis mitto in presencia testium qui hic subter subscripturi sunt, quietum tramite abendi dominium et potestate abeatis, teneatis atque possideatis utendi, fruendi, ordinandi et disponendi et in eadem predicto monasterio venerabili in perpetuum permanenda plenum dominium de legibus sorciaris efectum. Contra quam eciam donacionis nunquam nos in posterum de heredes successoresque nostros nunquam aliquam aliquando esse venturos, non per nos, non per aliquam quamcumque oposita feticia procuratoriave persona, et non adeundum iudicium et non suplicandum principibus neque per ecclesiastica iura interpellare aut per regale vel per imperiale potestate neque per quamlibet maginationis ingenium neque per ullo modo ullamque racionis contrarie de quod umanum sensum arguere potest, ut quod semel in sancta venerabile ecclesia donatum vel cessum fuerit nullo modo revocetur. Ego supradicto Armatus presbiter cum meis successoribus ab omni persona hominum in omnibus que supra legitur non observaverimus vel adimpleverimus et contra hec ire vel agere aut contendere voluerimus per quemlibet modum vel titulum quia daturo me esse promitto cum meis successoribus vobis vestrisque successoribus et sancta vestra venerabili ecclesia, ante omnis litis inicium aut interpellationem, pene nomine, auri optimi uncias duas et post pena soluta manente hec paginam donacionis in sua firmitate. Quam vero hec pagina Paullus in Dei nomine tabellio scribendum rogavi, in qua et ego supter manus mea propria firmavi testibusque ad me rogatis optulit suscribenda eorumque presencia eam tibi qui supra contradidit, sub die, mensis, indictione supradicta decima, in suprascripto vico qui vocatur Corba. + Ego Armatus presbiter in ac pagina donacionis ad me facta manu mea subscripsi. Signum + + + + + manus Petrus qui vocatur Maurino, Iohannes qui vocatur de Fosca Taravela, Petrus qui vocatur de Lisa, Dominicus qui vocatur Marmorano, Bonizo filio quondam Iohannis qui vocatur Zurmano testibus rogatis ad omnia supradicta cui relectum est. Paulus in Dei nomine tabellio scriptor uius paginam donacionis de omnibus sicut supra legitur post roboracionem testium atque tradita complevi et absolvit. Notitia testium idest: Petrus ut supra testes, Iohannes ut supra testes, Petrus ut supra testes, Dominicus ut supra testes, Bonizo ut supra testes.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 62 (in preparazione).

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (Federici, Codex, I, pp. 842-848, da A perduto).