Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. VIII, n. 138r.
source date: [1073 May 22] [Gardiliana (Rovigo)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Anni ab incarnatjone domini nostri Iesu Christi millesimo septuagesimo tertjo, regnante domno Enricus rex filius quondam Enritj inperatoris anno septimodetjmo, die viesimosecundo mensis madii, inditjone undetjma, in villa qui vocatur Gardiliana. Dum adessed quidem in Dei nomine Martinus qui vocatur de Argudello et Martinus filius quondam Rusticum et Petrus qui vocatur Tinca et Leo qui vocatur de Arnulfo et Iohannes qui vocatur Chucone et Desiderio filius quondam Adammo qui vocabatur Monachus et Leo filius quondam Bernardo et me presente Rodulfus in Dei nomine tabellio; in istorum omnium presentjam accessit Lauterio filius quondam Murantune et Sigiza filia quondam Albericus pro se et pro fratribus et sororibus necnon et consortibus illorum, refutavit ad Dingna relicta congnus condam Sichelmo et ad Sigiza pro se et pro persona de Richilda germane filie sue de ipso re fundo fuit intentjo inter eos, exsepto de ipso casale da ecclesiam Sancti Martini da sepis usque ad via plubica; similiter exseptavit de ipsa suprascripta res ipse due portjones que pertinuit ad Ruberga et ad Imma germane filie de suprascripta Dingna, de tres vero portjones quod remansit de ipsa suprascripta res, quod superius refutavit, ipsi suprascripti refutatoris ad suprascripta acceptritjs medietatem. Et ita dixsit suprascripto Lauterio et Sigiza pro se et pro fratribus et sororibus necnon et consortibus illorum: ‘Si nos vel nostris filiis et heredibus vel nostras summittentes personas aliquam molestatjonem facere voluerimus in contra vobis suprascripte acceptritjs neque in contra vestris fi|liis et heredibus de ipsa medietatem quod superius, tunc daturi nos esse promittimus suprascripto Lauterio et Sigiza refutatoris pro nos et pro fratribus et sororibus necnon et consortibus nostris seu filiis et heredibus nostris vobis suprascripte acceptritjs vestrisque filiis et heredibus in perpetuum, ante omne litis initjium vel interpell(atjonem), pene nomine, denariorum Veronensium libras decem et post hec permanead hec pagina refutatjonis in suo robore et firmitatis’. Sub die et inditjone suprascripta undetjma. Singnum + + manus suprascripto Lauterio et Sigiza pro se et pro fratribus et sororibus necnon et consortibus seu filiis et heredibus illorum sicut superius refutatoris ad omnia suprascripta cui relectum est.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 65 (in preparazione).