Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. VIII, n. 139
source date: [1073 June 28] [Ferrara]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Anno dominice incarnacionis millesimo septuagesimo tercio, Alexander papa in apostolatu anno undecimo, regnante Henrico tercio quondam Henrici imperatoris filio anno septimodecimo, die vigesimo octavo mensis iunii, indic(ione) undecima, Ferrarie. Petimus ad te quidem in Dei nomine Marcus monachus atque priore monasterii Sancte Marie qui vocatur in Pomposia, una per consensum fratrum monachorum deserviencium eiusdem monasterii conceditore atque largitore, uti nobis presentibus in Christi nomine Martinus qui vocatur de Sassa et Paganus genero meo qui manere et habitare visi summus in superiori burgo Ferrarie seu filiis et heredibus nostris libellum nomine concedisti atque largisti seu confirmasti de rem iuris predicto monasterio vestro, idest campore due terre laboratorie et cum padule de ipse campore: primo campo est posito iusta rupta qui vocatur Iubianica extendense usque in valle, da tribus llateribus iuris suprascripto monasterio vestro, quarto vero llatere suprascripta rupta percorrente et alio campo est posito in loco qui dicitur Fossa Pitula, extendense usque in media valle, da uno capite et da alio, da toti quattuor llateribus detinet suprascripto monasterio vestro. Hec omnia concedisti atque largisti seu confirmasti nobis suprascripti petitoris nostrisque filiis et heredibus ad habendum, tenendum, possidendum, laborandum, cultandum, pastinandum, per vestros misso supersedendum, defensandum, seu meliorandum in annis advenientibus viginti et novem ad renovandum, salva sanacione domnica dandum, libellum renovemur. Ita sane ut inferamus vobis vestrisque successoribus nos suprascripti petitoris nostrisque filiis et heredibus de labore quem Dominus supra ipsum locum donare dignatus est, hoc est terratico de grano et sicale in campo capa quinta, trahenda ad area, tritulatum per nos petitoris, faba in area modio quinto, omnem alio maiori seu minuto atque legumina, omnia in area modio septimo, lino manna septima, vino anfora quarta, tercia vice arbore pecto ponendo et destorcendo, postea sit vobis largitori cesso; et si vinea plantaverimus extra casale post in torta et in colome pervennerit, fruere debeamus anno novem et postea rendere debeamus de vino sicut supra legitur. Et insuper concedisti nobis suprascripti petitores de ipsa res pro casale pecia una terre iusta rupta qui vocatur Iubianica, quod est in longitudinem suam perticas decimpedas treginta et due et in latitudinem suam da uno capite perticas viginti et due et da alio capite perticas similiter viginti et due; exenio vero dare debeamus omnique anno staria quattuor de grano et gallina una tantum, deductum atque pervectum ipsum terraticum domnicum per nos petitores vel per nostro misso usque ad mansione vestra domnica hic in Ferraria. Maiorem quidem domnico vestro vel vestra dominacione cum honore et hobediencia suscipere debeamus hec omnia sine dolo vel fraude et non habeamus licenciam de ipsa res ad nullo placito plubico neque districtam andare nisi ante vestra presencia vestrisque successoribus. Et si quis vero pars nostra contra hos peticionis ire tentaverimus et omnia quod superius legitur non observaverimus det pars partim fidem servanti componere et dare penam auri obtimi uncias duas et post penam solutam maneat hanc paginam peticionis sicut superius legitur in suo robore et firmitate. Quam scribere rogavimus Liuzo Christi misericordia Ferrariensis tabellio in qua manus nostre proprie firmavimus, sub die, mensis et indicionibus suprascriptis omnibus. Sig++num manibus suprascriptus Martinus de Sassa et Paga|nus genero eius petitori ad omnia suprascripta cui relectum est.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 66 (in preparazione).