Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. V, n. 85
source date: [1074 August 18] [Villamarzana (Rovigo)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Fili et Spiritu Sancti. Anni ab incarnatjone domini nostri Iesu Christi millesimo sesagesimo quarto, pontificatus vero domni nostri Grecorius sumi pontifitjs et universalis pape in apostolica sacratisima beati Petri apostoli Domini sede ano primo, regnante domnus Enricus res in Italia ano detjmo, die octavo intrante mense agusto, indic(ione) duodetjma, in Villa Martjana. Petivi ad te quidem in Dei nomine donnus Ubertus abas de monesterio Sancte Marie qui vocatur in Ponposia, una per consensum et auturitatem cunta regula monachorum deservientjum eiusdem monesterio suprascripto patrone conceditore adque largitore, ut tibi presentem in Dei nomine Rimper qui est abitator in Villa Martjana tuisque filiis et heredibus, libellari nomine , concedo adque largior seo confirmo tibi suprascripto petitore tuisque filis et heredibus de rem iuris proprietatis monesterio nostro, idest tota omnes et sortes et portjones quantascumque abeo per conparatjonis et per cannbi lirtjaonis ad iure Sancte Marie qui vocatur in Ponposia, ipsa suprascripta totam et integra res qui est posita infra comitato Ferrariense et infra plebem Sancti Stefani qui vocatur in Villa Martjana, per singula vel diversa locas, de omnia cum teris et vineis, campis, pratis, pacuis, silvis, salectis, padulibus, aquis, piscatjonibus, venatjonibus, casis seo et casalibus, capellatjonibus ad suprascripta totam ac integram res prelegitur. Hec omnia concedo adque largior seo confirmo tibi suprascripto petitore tuisque filiis et heredibus ad abendum, tenendum, posidendum, laborandum, cultandum, pastenandum, suprasedendum, defensandum et in omnibus meliorandum in anis advenientibus viginti et novem ad renovandum, salva caltjaria domnica dandum libellum renovetur, sit iuste et ratjonabiliter a nobis petistis nec ab aliis minime detinemur. Hoc est teratico de grano in campo capa quarta, traendas ad area, tritulatum per te petitore, faba in area modio quarto, sicale et ordeo et fare et mesturia ingranata in campo capa quinta, traendas ad area et tritulatum per te petitore, tjsercla seu lenticula in area modio quinto, trisico, mileo, panico in area modio sesto, lino mana detjma gramulata, de vino modio quarto, duabus vitjbus arbore pecto ponentem et postea petitore cesum; et si vinea pastenaveritis extra casale post in torta pervenerit, fruere debeatis amnis septe et postea redere debeatis sicut de cetera vinea; et ronco sit roncaveritis fruere debeatis amnis quinque et postea rendere debeatis sicut de cetera tera et vale; si de sui graveritis fruere debeatis amnis tres et postea rendere debeatis sicut de cetera tera; et si portjo abueritis de ipsa silvagra fuerit de decem portj porco uno. Et concedo tibi in Breuse cascum tera qui e(st po *** Et insuper concedo tibi de ipsa res quod est in lognitudinem sua perticas detjmpe[das] ****************** et in latitudinem sua perticas detjmpedas ************** pro ipso casale galina una et oves quinque, ipsum teraticum domnicum per te petitore ubi navem nostra domnica potuerit pervenire.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 67 (in preparazione).