Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. VII, n. 142
source date: [1075 November 16] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Anno ab incarnatjone Domini millesimo septuagesimo quinto, regnante vero Heinrico filio quondam Einritj inperatoris anno viesimo, die sextodetjmo mensis novembris, inditjone quartadetjma, Ravenne. Peto a te in Dei nomine Marco venerabile priore monasterii Sancte Marie in Pomposea, ex iussione Uberti venerabili abbatis adfirmandam eam cum consensu monachorum eiusdem monasterii, uti michi presenti in Christi nomine Petro de Ugone petitori pro me et pro meis filiis tantum per enfiteuticarium ius a presenti die concedisti mihi et largisti seu confirmasti rem iuris prefati monasterii, idest omnes res vestras inmobiles quas vos habetis et detinetis vel que vobis pertinent in Luibola, cum terris, vineis, salectis, satjonalibus, arbustis, arboribus et cum omnibus sibi pertinentibus. Que res quondam venerunt a Fedrona et ab Ungaro iudice, que res detinentur a Petro de Pitallo cum suis consortibus et a Leone de Paulo cum suis consortibus, habendas, tenendas, defensandas et in omnibus meliorandas, sub pensione denariorum Veneticorum duodetjm tantum omni martjo mense aut infra inditjonem pro predictis omnibus rebus. Pro eo quia vos accepistis, caltjarii nomine, idest restitutjonem terrarum et vinearum quas detinui a iure monasterii vestri, quas res restituo vobis per concanbium. Ita et post transitum meum meorumque filiorum munimine expleto quando Domino placuerit, tunc predicte res culte, laborate et in omnibus meliorate vel quicquid a nobis inibi additum melioratumque fuerit ad ius dominiumque predicti monasterii vestri, cuius est ius et proprietas, modis omnibus revertantur, sub pene nomine auri dimidiam libram, spondens et maneat firma hec enfiteosim. Ego Petrus tabellio scripsi hanc aperem.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 68 (in preparazione).