Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. VII, n. 142
source date: [1075 November 16] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Anno ab incarnatjone Domini millesimo septuagesimo quinto, regnante vero Heinrico filio quondam Einritj inperatoris anno vigesimo, die sextodetjmo mensis novembris, inditjone quartadetjma, Ravenne. Dum adessem ego Petrus Ravenas tabellio ante hecclesiam Sancti Stefani maioris et ibi mecum bone opinionis et laudabilis fame viri corum nomina hec sunt, idest: in primis donnus Ugo venerabile presbiter Sancti Barbatjani et Titjus causidicus ac Fuscardus de Rainbaldo atque Tuscus de Faraldo et Iohannes Tebaldi et Iohannes de Deusdedit et Ugo Lambardus; in nostra et suprascriptorum omnium presentja Petrus de Ugone accepit enfiteosim quam habebat a monasterio Sancte Marie in Pomposea misitque eam in manum Martj venerabilis prioris prefati monasterii Sancte Marie: ‘Renuntjo anc enfiteosim tibi et per te in persona Uberti venerabilis abbatis vestrisque successoribus in perpetuum et illud ius quod abeo a vestro monasterio de terra et vinea positas in Vitrisano spondeo et promitto non agam neque contendam de predictis rebus aut invadam neque requiram non per me neque per meos liberos et heredes neque per sumissam a me personam vel sumittendam nec a meis heredibus; et si hec omnia non observavero, tunc daturum me esse promitto meosque heredes tibi Marco priori et tuo abbati vestrisque successoris, pene nomine, auri dimidiam libram et soluta pena maneat firma. Pro eo quia exinde accepi libras novem denariorum Veronensium et fetjstis mihi enfiteosim in Liubola de terra et vinea’. Et prefatus Marcus ita accepit eam enfiteosim, rogavit nos omnes adstantes huius rei esse testes.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 69 (in preparazione).