Federici, Codex, I, pp. 940-946 (Mezzetti, Le carte, vol. 2, n. 71, in preparazione)
source date: [1076 June 11] [Borsea (Rovigo)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Anni ab incarnatione Domini millesimo septuagesimo sexto, regnante domno Enricus rex filius quondam Enrici imperatoris anno viesimo, die undecimo mensis iunii, indictione quartadecima, in villa que vocatur Brussida. Et ideo vos quidem in Dei nomine domnus Ubertus gratia Dei abbas de monasterio Sancte Marie que vocatur in Ponposia, per consensum deservientium eiusdem monasterii, nobis presente in Dei nomine Patricius in medietate de res que inferius leguntur et in alia medietatem Petrus qui vocatur de Cavazana et Blanca iugale mea et germano de supradicto Patricio et filiis et nepotibus nostris, per enfiteoticario iure a presenti die concedisti et largisti seu confirmasti nobis de rem iuris supradicto monasterio vestro, idest omnes res seu sortes vel porciones integras quantascumque nos predictis petitoris pertinet per anteriore pagina infiteosin ad iuris supradicto monasterio Sancte Marie que vocatur in Ponposia, ipsa res que est posita in fundo qui vocatur Grangnano et in fundo qui vocatur Llaugnano et in fundo qui vocatur Villa Marciana et per alias ceteras fundoras vel locas per singulis locis, cum ingresso et egresso suo et cum omnibus suis iustis et certis interrafinibus usque. Dum nos supradicti petitoris seu filiis et nepotibus nostris sicut supra legitur, donec nos divina gracia in ac luce iusserit permanere vita concedisti nobis eas res ad habendum, tenendum, laborandum, restaurandum seu meliorandum seu ex nostris propriis expensis seu laboribus nihil aliquit inferius adfixa pensione cocomodo reputare debeamus. [Prestante quoque] nos supradicti petitoris seu filiis et nepotibus nostris sicut supra legitur tibi supradicto domnus Ubertus gratia Dei abbas tuisque successoribus inferere debeamus singulis quibusque annis omnes mense marcio infra indictione pro eo omnia que superius legitur in arientum denariorum duodecim tantum, ut dictum est persolvamur. Pro eo quia accepisti calciarie in manibus tuis supradicto conceditore de manibus nostris supradicti petitoris in presentiam testium qui hic supscripturi sunt, idest librum unum pro extimacione denariorum Veronensium solidos centum. Ita ut post dies transitis nostri supradicti petitoris seu filiis et nepotibus nostris sicut supra legitur, munus expletus quandoque Dominus sue sancte maiestatis placuerit, tunc ipsa supradicta res cum omnibus sibi pertinentibus cultas, defensata seu meliorataque fuerit, revertad ad iuris supradicto monasterio, cui est iuris et proprietas, modis omnibus revertatur ad dominium et potestatem. Promittentes preterea a nunc nullis diebus nullique temporibus vite nostre supradicti petitoris seu filiis et nepotibus nostris sicut supra legitur tibi supradicto domnus Ubertus gratia Dei abbas tuisque successoribus per quibuslibet argumentis vel exquisitis occasionibus testus huius paginam peticionis infiteosin violare seu inviolabiliter et modis omnibus conservare et adimplere promittimus. Quod si quod absit et avertat divina potencia … aut quodvi tempore diebus vite nostre supradicti petitoris seu filiis et nepotibus nostris aliquot in contra hec paginam peticionis … seu sicut supra legitur ire vel agere aut litem moti fuerimus aut predicta pensione subtrahere vel … temtaverimus per quodvis modis aut ingenii, quia daturi esse promittimus nos supradicti petitoris seu filiis et nepotibus nostris vobis supradicto domnus Ubertus gratia Dei abbas vestrisque successoribus sicut supra legitur, ante omne litis initium aut interpellationem, pene nomine, auri obtimi uncias quattuor et post penam solutam permanead hec pagina enfiteosin sicut superius legitur in suo robore et firmitatis. Quam vero hec paginam Rodulfus in Dei nomine tabellionem scribendum rogavimus et subter manibus nostris propriis firmavimus testibusque ad nos rogitis obtulimus adscribenda eorumque presencia et nobis corum qui supra contradidit, sub die, mense et indictione supradicta quartadecima. Signum + + + manus supradicto Patricio et Petrus qui vocatur de Vasana et Blanca iugale sicut supra legitur petitoris ad omnia supradicta cui relectum est. Signum + + + manibus Leo filius quondam Miso et Ardo gastaldo et Albertus gastaldo testis rogatis ad omnia supradicta cui relectum est. Ego supradicto Rodulfus in Dei nomine tabellio scriptor uius pagina peticionis sicut supra legitur post roborationem testium atque tradita complevi et absolvi. Noticiam testium idest: Leo testis, Ardo testis, Alberto testis.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 71 (in preparazione).

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (Federici, Codex, I, pp. 940-946, da A perduto).