Federici, Codex, I, pp. 947-953 (Mezzetti, Le carte, vol. 2, n. 72, in preparazione)
source date: [1076 August 2] [Ferrara]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Anni ab incarnatione domini nostri Iesu Christi millesimo septuagesimo sesto, pontificatus vero domni nostri Gregorii summi pontificis et huniversalis pape in apostolica sacratissima beati Petri apostoli Domini sede anno tercio, regnante Heinrico rege filio quondam Heinrici imperatoris in Italia anno viesimo, die secundo mensis agusti, indictione quartadecima, in inferiori burgo Ferrarie. Omnibus manifestum est atque congruam racionem dispositum quo libenter debere eorum desideriis annuere pro quibus venerabiliorum locis hutilitatibus meliorandique causa proficiunt. Et ideo ego domnus Ubertus gracia Dei abas de monasterio Sancte Virginis Dei genitricis Marie quod est constructum in insula que vocatur Pomposia, una per consensum fratrum monachorum deserviencium eiusdem monasterio, habende per enphyteosin pagina iure a presenti die concedo et largior de rem iuris supradicto monasterio tibi presenti Heyto vir clarissimo tam pro te quam et pro Michelda clarissima cognus tua, qui manere visi estis in Ferraria, seu filiis et nepotibus vestris dummodo, idest omnes res seu sortes vel porciones in integra quantascumque vos supradicti iugales petitoris tenere visi estis per anteriore henphyteosin in fundo qui vocatur Petritulo seu in villa que vocatur Rathynaria sive in villa que vocatur Boaria per singulorum locorum atque fundorum seu casaliorum ubi ipsa res reiacet, infra istis designatis lateribus, hoc est: ab uno latere fossa que vocatur de Lungola et secundo latere Mergaria et Rubta Iubianica seu a tercio latere laco de Brillo desendente in gurgo Milliatie atque a quarto latere laco de Azanigo desendente usque in Trescenda. Usque dum vos supradicti iugales petitores atque filiis et nepotibus vestris Dominus in anc luce iusserit permanere ad vitam concedo et largior ipsas res sicut superius legitur ad habendum, tenendum, possidendum, defensandum, ordinandum et disponendum seu meliorandum ex vestris propriis expensis seu laboribus et nichil aliquid inferius affixa pensionem quoquomodo reputare debeatis. Prestante quoque vos supradicti iugales petitoris atque filiis et nepotibus vestris sicut superius legitur mihi supradictus Ubertus gracia Dei abbas meisque successoribus inferrere debeatis singulis quibusque annis in mense marcio pensio nomine dare debeatis, idest in argentum de monete Veronensium denarii tres vel Veneticorum sex tantum ista inpensio ut dictum est persolvatur. Pro eo quia exinde accepit calciarie in manibus meis supradictus abas de manibus tuis supradicto Heyto petitore, idest crosine due pro extimacione ex valiente de monete Veronensis libras viginti tantum. Ita et postdies transitum nostrorum supradicti iugales petitoris atque filiis et nepotibus vestris munimine expletus ipsas supradictas res laborata, restaurata vel quicquid in ea aditum melioratumque fuerit revertat ad iure predicto monasterio, cui est iura et proprietas, modis omnibus revertantur. Promittentes propterea nunc nulli diebus nullique temporibus vite vestre supradicti iugales petitoris testu huius pagine hephyteosy disviolare set inviolabiliter modis omnibus conservare et adymplere promitto. Quod si quod absit et avertat divina potencia et omnia que superius leguntur non observavero vel adimplevero aut supradictas res per vim invasero vel intromisero per quodvis modis aut ingeniis, quia daturo me promitto ego supradicto Uberto Christi misericordia abate cum meis successoribus vobis supradicti iugales petitoris vestrisque filiis et nepotibus, ante omnis litis inicium aut interpellationem, pene nomine, auri uncie sex et post penam solutam manente anc paginam in sua firmitate. Quam scribere rogavi per manus Boni in Dei nomine tabellionis huius civitatis Ferrarie et testibus adfirmare rogavi, sub die, mense et indictione supradicta, Ferrarie. Ego Ubertus abbas Panposie in hac enfiteosin manu mea subscripsi. Ego Hieronimus sacerdos et monachus manu mea subscripsi. Ego Ubertus sacerdos et monachus manu mea subscripsi. Ego Iohannes sacerdos et monachus Pomposiae manu mea subscripsi. Ego Rodulfus sacerdos et monachus manu mea subscripsi. Signum manibus Gregorius iudex et Adam filius quondam Andrea de Nonantula et Michaelis de Merlaria et Raginarius vicecomite et Abraam germanus de supradicto abate et Martinus de Carazolo et Bono filio de Vatho testis rogatis ad omnia supradicta cui relectum est. Ego supradictus Bonus in Dei nomine Ferrariensis tabellio scriptor huius paginam et complevi et absolvit. Notitiam testium idest in primis: Gregorius vir klarissimus iudex testis, Adam vir klarissimus testis, Michaelis vir klarissimus testis, Raginerius vir klarissimus testis, Abraam vir klarissimus testis, Martinus vir klarissimus testis, Bonusfilius vir klarissimus testis.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 72 (in preparazione).

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (Federici, Codex, I, pp. 947-953, da A perduto).