Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. VIII, n. 146
source date: [1077 February 20] [Rimini]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi. Anni ab incarnatjone eius millesimo septuagesimo septimo et sedis domni G(regorii) pape quarto, die vigesimo mensis februarii, indic(ione) quintadetjma, Arimini. Petimus a vobis domnus Fuskinus presbiter et mon(ac)h(us) Sancte Marie qui vocatur in Pamposie cartula libelli, nos quidem in Dei nomine Iohannes filius quondam Sergius et Lisa iugale mea petitore seu filiis et nepotibus meis in duobus partibus et in alia vero parte tertja Martinus atque Petrus cognatis petitoribus cum nostris iugalibus seu filiis et nepotibus nostris − et si quis unum ante alium obierit sine filio vel filia, eius porcio cadat ad illos qui de nobis supravixerit seu filiis nostris − idest tres partes de uno manso integro posito in fundo Auguniano et in fundo Casaria quod fuit iure quondam Benno et quondam Arnaldo iudice, cum ingressu et egressu suo et cum omnibus sibi pertinentibus vel ubi de iamdicte tres partes mansi potueritis invenire et per fundoras vel locas inquirere potueritis in fundo Dolioni et in fundo Rancomercolo et in fundo Metitulo et in fundo Campolongo et in fundo Foniano et in fundo Gualdo. Hec omnia cum tegue et solamentis suis, canal(e), curtis, terris vero et vineis, olivetis, campis, pratis, pascuis, silvis, salectis, satjonabilibus, arbustris, arboribus, pomiferis et infructiferis, posito in predicto fundo in territorio Arimini, in plebe Sancti Laurentj qui vocatur in Monte, cum iustis et certis finibus. Nobis suprascripti petitoribus seu filiis et nepotibus nostris predictam rem habendum, tenendum, superhabitandum et in omnibus meliorandum in annis continuis advenientibus numero viginti nove ad renovandum et caltjario dandum. Et redditum reddere debeamus omnique anno, idest de omni laboratjone maiore et in minore modios quinto et pro salute in Nativitate Domini scapula porcine una et media et in dominica quinquagesima tres gallinas et in mense martii tres partes de una pecora et in Pascoa resurrectionis uno agnello et medio; alterius exenio vero de grano tres partes de uno quartario et galina una et media et olne medietate et de vino due vegie et quartam partem altera; hec omnia per nos vecturia in mansione vestra domnicata sine fraude vel dolo aut malo ingenio. Maiore autem vestro domnico retjpiendo super area et super canales cum honore et obedientja et pretjum exinde recepistis a nobis pro caltjario, idest quattuor libras denariorum Veneticorum. Et minime habeamus licentjam eam rem vendere vel donare ne commutuare neque per quodvis ingenium extraneare et si oportum nobis fuerit quia nobis cumstare et auctoriare promittistis cum tuis successoribus. Et si minime fecerimus et omnia ut superius legitur non observaverimus daturi nos esse promittimus, pene nomine, auri untjas duas et post penam solutam maneat libellum in sua firmitate, sub die et mense et indic(ione) suprascripta. Signum manus Iohannes suprascripto confirmatore de omnia ut superius legitur cui relecta sunt. Signum manuum Martinus atque Petrus confirmatoribus de omnia ut superius legitur cui relecta sunt. Signum manus Andrea de Mali[…] atque Azzolino sicque Rusticus de omnia ut superius legitur rogati testes. Iohannes Ariminensis tabellio scripsi hec pagina.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 73 (in preparazione).