Federici, Codex, I, pp. 912-913 (Mezzetti, Le carte, vol. 2, n. 74 in preparazione)
source date: [1077 March 24] [Pomposa (Codigoro; Ferrara)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Die viesimoquarto mensis marcio, indictione quintadecima, in insula Ponposie, infra cimiterio monasterii Sancte Marie. Dum adesset ego Iohannes tabellio et domnus Petrus monachus celerario et Dominicus monachus de Purrleca, Iohannes monachus Motunensius et Alleto monachus et domnus Vitalis monachus et domnus Uberto monachus et Paulinus monachus et Iohannes de Urbino et Iohannes monachus enim Motuensis et Iohannes tabellio et Petrus de Cristofalus; in presencia predictorum omnium apreendid domnus Marco prepositus, una cum consensum cuncto convento prefato monasterio, fuste in manum sua et misit in manum Corbone de Comiaclo et dissit: ‘Ego investio tibi de mansione una, quod est domum, que est posito infra urbe Ravenne, in regione Sancti Iohannis Baptiste; et de terratico et ammissere quam redere debet Iohannes qui vocatur Picolo de Ustolado cum suis filiis et exenio omnibus diebus vite suetantum utendi, fruendi et post suum obitu revertat ad supradictum monasterium nostrum, sup die et mensis et indictione supradicta quintadecima, in prefata insula.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 74 (in preparazione).

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (Federici, Codex, I, pp. 912-913, da A perduto).