Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. VIII, n. 144
source date: [Between 1076 October 5 and 1077 October 4] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Anno ab incarnacione Domini […] et Henritj imperatoris anno vi[g]e[simo] primo, die […] detjma, Ravenne, in camera iuxta […]tj[…] ecclesia Sancti [… Pe]ti a vobis domno Iohanne monacho monasterii Sancte Marie in Pom[p]osia ad confirmandum [a dom]no Uberto abbate ipsius monasterii cum consensu monach[orum], uti mihi Petro de […]sia petitori pro me et pro Berta iugale mea seu filiis et nepotibus nostris in u[na m]e[die]tate dicende rei, in altera vero medietate sum petitor ego Zanellus filius quondam Petri de Guidone pro me seu filiis et nepotibus meis – et qualis de nobis petitoribus vel de nostris filiis vel nepotibus obierit sine filio vel filia, nepote vel nepte, eius porcio cadat illis vel illi, qui vel que supravixerit [vel] filiis vel nepotibus suis secundum omnem portjonem − per henfiteuticarium ius concedistis nobis, idest unum spatjum terre in [in]tegrum ubi nostrum edifitjum edificatum hab[u]ero, cum introitu et exoitu suo et cum accessu prope fluvius Teguriensis atque cum omnibus sibi pertinentibus, constitutum in suburbio Ravenne, foris pusterula de Augusta: a duobus lateribus vie publice, a tertjo est mansio de scola Flumariola, a quarto detinet Petrus L[in]gua iure vestri monasterii. Habendum, tenendum, possidendum, restaurandum et in omnibus [melioran]dum, sub pensione quam vobis et vestris successoribus dare debeamus nos et nostri filii et nepote[s] pro predicta re omni marcio mense aut infra ind(icio)ne denarios Venetje duos tantum. Et non liceat vobis ordinatoribus neque vestris successoribus ipsam rem aliquo modo alienare; quod si feceritis liceat nobis petitoribus nostrisque filiis vel nepotibus ipsam rem habere, tenere in perpetuum sine omni molestia. Pro eo quia exinde accepisti de manibus nostris, cal(ciarii) nomine, librum unum pro denariorum luccensium sol(idos) quattuor. Ita ut post transitum nostrum nostrorumque filiorum et nepotum munimine expleto tunc predicta res meliorata, restaurata et quicquid inibi additum melioratumque fuerit ad vestrum monasterium cuius est ius et possessio modis omnibus revertatur. Si quis vero partis nostre contra hanc petitjonem ire temptaverit, det pars parti fidem servanti, nomine pene, auri untjas tres et soluta pena maneat firma hec petitjo. Ego Petrus Dei misericordia Ravennas tabellio scripsi hanc petitjonem.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 75 (in preparazione).