Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. VIII, n. 148
source date: [1078 January 25] [Corba (Massa Fiscaglia; Fiscaglia; Ferrara)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

[… vendicioni]s facio ego Peregrinus tam pro me quam pro vice persona Gisentruda nepcia mea vobis Petrus monachus Longobardus et Gindulfus monachus sub onore Sancte Marie Pamposiense, idest pecia una terre que est positum in fundo qui vocatur Curva, quod est in lognitudine perticas decimpedas decem [et] oc[to], in latitudine perticas duas; a primo ll(atere) P[ompo]sie, a secundo ll(atere) Petrus de Girardo, a tercio ll(atere) Gregoriu[s], [a quart]o ll(atere) via. Manstruca una precium solidos quattuor monete Vero[nien][si]um; sub pene precium duplum. Testis Dominicus de Petro Maurino investitore et Stefanus de Maria Lombarda et Armatus filius presbiter Armatus et Vitalis Scannagata et Gibulo. In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Anno ab incarnacione domini nostri Iesu Christi millesimo septuagesimo octavo, pontificatus regorius in apostolica sede anno quarto, regnante Enrico filius quondam Enrici inperatoris, die vigesimoquinto mensis genuarii, indic(ione) prima, in villa qui vocatur Curva. Scripsi ego Leo [Christi] misericordia tabellio de vico qui vocatur Cinglada rogatus et petitus a Pelegrino tam pro se quam pro vice persona Gisentruda nepcia eiusdem et ipso quisquis presente adstantem mihique dictanti et consencienti in omnibus que inferius ad scripta leguntur et ipse vero manus sua propria firmavit et testibus ut subscriberent vel signum sancte crucis facere rogavit, constat eosdem hab hoc die libenti animo vendidise et vendidit atque tradidise et tradidit a presente die pure et absolute vobis presentibus in Christi nomine Petrus Longobardus monachus et G[an]d[ul]fus monachus in onore Sancte Marie Pomposiense, idest pecia una terre qui est posita in fundo qui vocatur Curva, quos est in lognitudine perticas decimpedas decem et octo et in latitudine perticas duas: a primo ll(atere) Pomposie, a secundo ll(atere) Petrus de Girardo, a tercio ll(atere) Gregorius, a quarto ll(atere) via. Hoc ius proprietatis dixit suprascripto venditore contigit sibi a quondam suis parentibus seu per cocumque modum vel titulum; de quam autem omnia suprascripta iura in integrum sicut superius legitur iusta placitum et difiniciones vestrarum sicut inter vos bene convenitis, precio nomine, quod exinde recepit suprascripto venditore in manibus suis de manibus vestris suprascripti emtoris in presencia testium qui ic subter subscripturi sunt, idest manstruca una pro extimacione ex valiente denariorum Veroniensium solidos duos tantum finitum precium. Ideo ab hoc die dans licencia a suprascripto venditore vobis suprascriptis emtoris per hec paginam vendicionis a se vobis facta atque tradita seu et per istum suum missum nomine Dominicus quem de suis manibus in vestris misit manibus in presencia testium, qui ic subter subscripturi sunt, qui tecum pariter ad ipsam rem pergat et vobis exinde in suam vicem corporaliter tradat atque investiat abendum, tenendum, possidendum et more quod vobis vel vestris successoribus placuerit exinde in perpetuum faciendi et si quoquod tempore personas insurserit quod vobis suprascripti emtoris vel vestris successoribus exinde ex parte vel ex totum expellere aut qualibet calumnia generare voluerit, suprascripto venditorecum suis filiis et heredibus in omnibus stare et defensare et auctoriare promisit. Quod si quod absit et avertat divina potencia et si forsitans quodvis tempore diebus vite suprascripto venditore vel suis filiis et heredibus aliquid contra hec pagina vendicionis sicut superius legitur ire agerit aut lite motus fuerit vel contra agentibus minime defensare et auctorioare maluerit vel non potuerit aut suprascripta re per vim invaserit vel intromiserit et omnia que superius legitur non observaverit per quodvis modis aut ingenii, quia daturo se promisit suprascripto venditore cum suis filiis et heredibus vobis suprascriptis emtoris vestrisque successoribus suprascripto precio duplum restituere et post penam soluta maneat hec pagina vendicionis sicut superius legitur in suo robore firmitatis, sub die, mense et indic(ione) suprascripta. Signum manus suprascripto Pelegrino venditore ad omnia suprascripta cui relectum est. + Signum + + + + + manus Dominicus nepos Petri Maurino et Stefanus de Maria Lombarda et Armatus filius presbiter Armatus et Vitalis Scanagata et Gibulo testis rogatis ad omnia suprascripta cui relectum est. Ego Leo Christi misericordia tabellio uius vici Cinglada scriptor uius pagina vendicionis sicut superius legitur post roboracione testium atque tradita complevi et absolvi. Noticiam testium idest: Dominicus vir honestus testis, Stefanus vir honestus testis, Armatus vir honestus testis, Vitalis vir honestus testis, Gibulo vir honestus testis.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 77 (in preparazione).