Federici, Codex, I, pp. 963-969 (Mezzetti, Le carte, vol. 2, n. 78, in preparazione)
source date: [1078 February 15] [Corba (Massa Fiscaglia; Fiscaglia; Ferrara)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Anno ab incarnatione domini nostri Iesu Christi millesimo septuagesimo octavo, pontificatus Gregorius in apostolica sede anno quarto, regnante Enrico filius quondam Enrici inperatoris, die quintodecimo mensis februarii, indictione prima, in vico qui vocatur Curva. Scripsi ego Leo Christi misericordia sancte Adriensis ecclesie tabellio de vico qui vocatur Ciclada rogatus et petitus a Albarlongo et ipso quoque presente adstantem mihique dictanti et consencienti in omnibus que inferius ad scripta leguntur et ipso vero manus sua propria firmavit et testibus ut subscriberent vel signum sancte crucis facere rogavit, constat eosdem hab hoc die libenti animo vendidise et vendidit atque tradidise et tradidit a presente die pure et absolute te presente in Christi nomine Gandulfus religiosissimus monachus in onore et augmento monasterii Sancte Dei genetricis virginis Marie Pomposiense et cunta regula monachorum eiusdem monasterii seu successoribus posterisque tuis iure directo in perpetuum pro futurum possidendum, idest pecia una terre que est posita in fundo qui vocatur Curva et in loco qui dicitur Cubito, quod est in longitudinem perticas decimpedas viginti et duas et in latitudine perticas quinque et pedes octo et medio: a primo latere monasterium Pomposiense, a duobus lateribus Dominicus de Martino presbitero, a quarto latere Curva, cum ingresso et regresso suo a se pertinente omnique enim iuris proprietatis quod ad eundem supradicto venditore eadem rem contigisse et dixit contigit sibi a quondam suis parentibus seu per cocumque modum vel titulum, de quam autem omnia supradicta iura in integrum sicut superius legitur iusta placitum et definiciones vestrarum sicut inter vos bene convenitis, precio nomine, quod exinde recepit supradicto venditore in manibus suis de manibus tuis supradicto emtore in presencia testium qui ic subter subscripturi sunt, idest manstruca una pro extimacione ex valiente denariorum monete Veronensium solidos tres et medio tantum finitum precium. Ideo hab hoc die dans licencia a supradicto venditore tibi supradicto emtore per hec paginam vendicionis a se tibi facta atque tradita seu et per istum suum missum nomine Martinus gastaldio quem de suis manibus in tuis misit manibus in presencia testium, qui ic subter subscripturi sunt, qui tecum pariter ad ipsam rem pergat et tibi exinde in suam vicem corporaliter tradat atque investiat abendum, tenendum, possidendum et more quod tibi vel tuis successoribus placuerit exinde in perpetuum faciendi. Quod si quod absit et avertat divina potencia et si forsitans quodvis tempore diebus vite supradicto venditore vel suis filiis et heredibus aliquid contra hec pagina vendicionis sicut superius legitur ire agerit aut lite motus fuerit vel contra agentibus minime defensare et auctoriare maluerit vel non potuerit aut supradicta re per vim invaserit vel intromiserit et omnia que supra leguntur non observaverit per quodvis modis aut ingenii, quia daturo se promisit supradicto venditore cum suis filiis et heredibus tibi supradicto Gandulfo tuisque successoribus supradicto precio duplum restituere, una cum one vel restauracione que ibidem facta fuerit similis modo duplo rogantur et post penam solutam maneat hec pagina vendicionis sicut superius legitur in suo robore firmitatis, sub die, mense et indictione supradicta. Signum manus supradicto Albarlongo venditore ad omnia supradicta cui relectum est. Signum manus Martinus gastaldio et Dominicus nepos Petri Maurino testis rogatis ad omnia supradicta cui relectum est. Ego Martinus presbiter in ac cartula venditionis testis rogatus manu mea subscripsi. Ego Paulus diaconus in ac cartula venditionis testis rogatus manu mea subscripsi. Ego Leo Christi misericordia tabellio uius vici Cinglada scriptor uius pagine vendicionis sicut supra legitur post roboracionem testium atque tradita complevi, absolvi. Notitiam testium idest: Martinus vir honestus testis, Dominicus vir honestus testis, Martinus vir honestus testis, Paulus vir honestus testis.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 78 (in preparazione).

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (Federici, Codex, I, pp. 963-969, da A perduto).