Federici, Codex, I, pp. 976-979 (Mezzetti, Le carte, vol. 2, n. 76, in preparazione)
source date: [1078 March 27] [Argelato (Bologna)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Iesu Christi. Anno ab incarnatione eiusdem millesimo septuagesimo octavo, regniagte donno Enrico rege filius quondam Enrici inperatoris anno regiminis eius vieximo secundo, die quinto exxeunte mense marcii, indictione prima. Et ideo in Dei nomine ego Martinus filius Bonaldi da Strada ut per hanc cartulam manifestacionis concessionis mea conveniencia do et concedo vobis Sancte Marie de Ponposa et donno Huberto archimandrite tuisque successoribus ad abendum, tenendum et posidendum, idest infra plebe Sancti Georrii in Tregemini omnia mobilia et immobilia que abui et tenui, cum introitu et exxoito suo usque in via plubica vel cum omnia super se et infra se abentem in integrum vel si quis afine sunt. Omnia qualiter superius leguntur a presente die do et concedo vobis ego predicto Martinus vobis iamdicta Sancte Marie tuisque successoribus ad abendum, tenendum et posidendum a ssalva sanacione persolvendum. Et licentia sit vobis vestrisque successoribus renovare addominacione cuius iuris est sine ullo ostaculo vel impedimento, set promitto ego supradicto Martinus vel meis heredibus predicta omnes res qualiter superius legitur vobis predicta Sancte Marie vestrisque successoribus omni tempore ab omni omines defensare et auctorizare promittimus; et si minime defensare potuerimus aut contra hanc cartula manifestacionis a me facta aliquando per cocumque ingenium aut umanum sensum capere potest, agere aut causare presumsero aut agentibus consensero et non permansero in ea omnia qualiter superius legitur, tunc daturo me promitto ego supradicto Martino vel meis heredibus conponere et dare vobis supradictam Sancte Marie vestrisque sucesoribus, pene nomine, auri uncias due et post penam soluta, hec presentem cartula sicut superius legitur omni tempore in sua maneat robore. Actum in castro Argelate, indictione predicta. Signum manibus supradicto Martinus qui hanc carta manifestacionis sicut superius legitur fieri rogavi. Signum manibus Guarino filius quondam Getoni et Rolando filius quondam Morandi et Bretaldus et Petrus de Urso sehu Alberto de Inguadiato rogatis testibus. Scripsit hac cartula manifestacionis per manus mea Rinpaldus notarius sacri palacii rogatus a prefato roga vidit atque complevit.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 76 (in preparazione).

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (Federici, Codex, I, pp. 976-979, da A perduto).