Federici, Codex, I, pp. 986-991 (Mezzetti, Le carte, vol. 2, n. 84, in preparazione)
source date: [1070] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Regnante domno Enrico rege filio quondam Enrici imperatoris [anno] … millesimo septuagesimo nono … indictione secunda, Ravenne. Omnibus manifestum est atque congrua ratione … desideriis annuere que venerabilium locorum [utilitatibus] meliorandique causa [proficiunt. Et] ideo ego quidem in Dei nomine do[mnus] Widone monacho venerabilis monasterii Sancte Dei genetricis et virginis Marie quod vocatur in Pomposia … adfirmandi a domno Geronimo gratia Dei abbate [supradicti monasterii, una] cum consensu monachorum eiusdem monasterii, uti tibi presente in Christi nomine Petrus de Gualterio petitori pro te et pro Anna iugali tua seu filiis et nepotibus vestris – [et qualis de] vobis petitoribus … sine filio et filia aut nepote moritur, ei parte oveniat ei qui supravixerint – [per] enfiteuticario iure a presenti die concedimus et largimur seu confirmamus vobis rem iuris supradicto monasterio Pomposie, idest unam petiam terre in integrum, extendens in longum pedibus quadraginta et quinque et in lato pedibus quinquaginta, cum ingresso et regresso suo atque cum omnibus sibi pertinentibus, positam ultra fluvium Teguriensem, interrafines eius: a primo latere possidet Petrus Traversaria, a secundo latere possidet supradicto monasterio, a tercio latere tenet Martinus Veneticus iure supradicto monasterii Pomposie atque a quarto latere predictus fluvius Teguriensis percurrente. Dum vos superius nominatis petitoribus atque filiis et nepotibus vestris divine gratie iusserit in hac luce manseritis concedimus vobis eam rem habendam, tenendam, in ibidem mansionem faciendam, restaurandam, meliorandam. Et nos iamdictis ordinatoris cum nostris successoribus vobis prefatis petitoribus vestrisque filiis et nepotibus autorizare et defensare promittimus. Et ex vestris propriis expensis seu laboribus nihil nobis nostrisque successoribus nichil aliquid inferius nisi fixam pensionem reputabitis, prestantibus quoque vobis predictis petitoribus atque filiis et nepotibus vestris omni anno denarios Venetice sex tantum. Pro eo quia accepi in manum meam predictum ordinatorem de manu tua predicto petitori, calciarii nomine, idest librum unum pro denariis Veneticis solidis centum. Ita et post transitum vestrum predictorum petitorum atque filiorum et nepotum vestrorum munimine expleto quando Domini sancte maiestati placuerit, tunc dictas res laborata, restaurata, meliorata vel quicquid hibi additum melioratumque fuerit ad ius dominiumque predictum monasterium nostrum, cuius est ius et proprietas, modis omnibus revertatur dominium et proprietatem. Promittente propterea nullis diebus nullisque temporibus vite nostrenostrorumque successorum pro quibuslibet argumentis aut exquisitis occasionibus textum huius enfiteosin inviolare sed inviolabiliter modis omnibus conservabimus. Et si contra hec que superius leguntur agere presumserimus tibi daturos et composituros nos esse promittimus cum nostris successoribus vobis petitoribus vestrisque filiis et nepotibus ante omne litis inicium aut interpellacionis, pene nomine, auri optimi uncias duas et post pene solutionem maneat hec pagina enfiteosin firma. Quam vero pagina Iohannem Dei misericordia Ravennatem tabellionem scribendum rogavi, sub die menseque et anno atque indictione supradicta secunda, Ravenne. Ego Hieronimus abbas Pomposie manu mea subscripsi. Ego Wido monachus in hec enfiteosin a me facta subscripsi. Ego Iohannes presbiter et monacus consensi et subscripsi. Ego Dominicus monachus consensi et subscripsi. Ego Iohannes de Solustra in hac enfiteosin rogatus testis. Petrus filius Dominici de Paulo rogatus testis. Petrus filius quondam … rogatus testis. Ego Iohannes Dei misericordia tabellio Ravennas huius pagine petitionis scriptor [ad omnia supradicta cui relectum est]. Notitiam testium idest: Iohannes quondam Solustra, Petri filii Dominici, Petri filii quondam ...

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 84 (in preparazione).

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (Federici, Codex, I, pp. 986-991, da A perduto).