Federici, Codex, I, pp. 992-997 (Mezzetti, Le carte, vol. 2, n. 85, in preparazione)
source date: [1080 May 4] [Sanctus Petrus; cimiterium]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Anno ab incarnatione domini nostri Iesu Christi millesimo octuagesimo, pontificatus Gregorius in apostolica sede anno sexto, regnante domno Enrico filius quondam Enrici inperatoris, die quarto mensis madii, indictione tercia, infra cimiterio Sancti Petri. Petimus ad te quidem in Dei nomine domnus Geronimus gratia Dei abas monasterii Sancte Dei genetricis virginis Marie quod vocatur Pomposiense, una per consensum cuncta regula monachorum serviencium eiusdem monasterii, me presente in Dei nomine Dominicus qui vocatur Pistore seu filiis et heredibus vel Iohannes successor meus peticionem nomine concedisti atque largisti seu confirmasti mihi ec re iuris supradicto monasterio, idest casale uno integro qui est posito in fundo qui vocatur Medio Gauro, cum terra et cum omne iure supradicto casale pertinet, idest omnes res seu sortes vel porciones integras quantascumque abuit et detinuit quondam Carvasallo et Albina iugale, eo tenore ut retinet cum omnibus diebus vite sue per paginam libelli a iure supradicto monasterio. Que omnia cum terris et vineis, campis, pratis, pasculis, silvis, salictis, padulibus, piscationibus, venacionibus et cum omnibus ad supradictas res pertinentibus, ipsa supradicta res a primo latere a policino de supra in Gauro desendente per tumba de Fraseno usque supra capite de ronco de Dominico de Cavalli, que reiacet in loco qui dicitur Fronti, deinde ex tranverso desendente in pantano de Sancto Georrio iusta … nespulo, secundo latere pantano percorrente in rio, tercio latere rio percorrente in Gauro cum introitu et exitu suo a supradicto rio pertinentibus, a quarto latere Gauro percorrente. Ipsa supradicta res reiacet infra istis designatis lateribus hec omnia concedisti mihi abendum, tenendum, laborandum, cultandum, capellandum, pasculandum, roncandum, paginandum, pastinandum, suprasedendum, defensandum et in omnibus meliorandum in annis advenientibusviginti et novem, dante pro renovatus calciarius solidos viginti Veronensis … renovandum. Ita sane ut inferre debeo ego supradicto petitore meisque filiis et heredibus vel Iohannes tibi supradicto conceditore tuisque successoribus annualiter de labore quem Dominus supra ipsam terram dona dignatus est, idest terraticus de grano et sicale mesturia ingranata, fava in campo capa quinta, ad area traenda per tritulatum per me petitore, trisico, mileo in area modio octavo, de lino manna octava, de vino anfora quarta semel arbore pecto ponendo, postea sit mihi cessum; et si vinea pastinavero extra casale, post in torta pervenerit, fruere debeo annos tres, postea redere debeo sicut superius legitur; et si roncavero, fruere debeo annos tres, postea redere debeo sicut superius legitur; et de valle similiter postea redere debeo sicut superius legitur; pervectum ipsum terraticum domnicum per me petitore usque ad ripam vestra domnica Pomposiense; et si porci abuero exta mannarini et in vestra silva misero pascendum, glandaticum dare debeo de decem porci porco uno. Et non abeo licentiam de ipsa supradicta re ad nullum placitum publicum neque districta ire nisi ante tuam presenciam tuisque sucessoribus vel tuos missos. Et non abeo licentiam de ipsa supradicta re vendere aut donare ad nullum hominem per nulla ocasionem neque ingenium et pro ipso supradicto casale dare debeo omne mense agusti in Asumcione sancte Marie denarii Veneticorum duodecim tantum pensionis ut dictum est persolvatur. Si quis vero pars mea contra hanc peticionem ire tentaverimus et omnia que supra leguntur cum meis filiis et heredibus vel Iohannes successor meum non observaverimus vel adimpleverimus, det pars parti fidem servandi ante omnis litis inicium vel interpellationis, pene nomine, auri uncia una et post penam soluta, maneat hec paginam peticionis sicut superius legitur in suo robore firmitatis. Quam vero hec pagina Leo Christi misericordia tabellio de vico qui vocatur Cinglada scribere rogavi et tibi tradidi, sub die, mense et indictione supradicta. + Signum + manus supradicto Dominicus Pistore petitore ad omnia supradicta cui relectum est.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 85 (in preparazione).

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (Federici, Codex, I, pp. 992-997, da A perduto).