Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. VIII, n. 152
source date: [1081 August 14] [Fano (Pesaro-Urbino)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Ab incarnatjone domini nostri Iesu Christi anno eius millesimo octoagesimo primo, temporibus domni Gregorii qui antea nominabatur Ildebrandus summi pontifitj pape anno consecratjonis eius octavo, regante domnus Enricus piissimus rex anno eius vigesimoquinto, die quartodetjmo mensis agusto, inditjone quarta, Fano. Petimus a vobis in Dei nomine domno Geronimo vir venerabile presbiter et monachus atque abbas monesterio Sancte Marie qui vocatur im Pamposia a presente die bona tua volumtatem, cum consensum presbiterorum et monachorum prefato monesterio, per enfitheotikario iure dedisti et concedisti atque confirmasti mihi in Dei nomine Ugoni filius quondam Andrea qui vocatur de Boni petitore seo filiis et filie et nepotibus meis tantummodo, idest dedisti et concedisti atque confirmasti tu suprascripto abbas a me suprascripto petitore de rem iuris et proprietatis predicto monesterio vestro, idest omnia ipso solum terre qui est posito intro hanc tjvitatem Fano, in regione Sancti Iohannis prope pallatjo maiore; abe predictum solum terre in longitudinem da amborum partibus per iusto podismo pedes quinquaginta et in latitudine in uno capo pedes viginti per iusto podismo et in latitudine in alio capo pedes decem et septem per iusto podismo; a lateribus eius de toto solum terre: a primo latere curente plathea plubica, a secundo latere ipsi gresti de pallatjo maiore, a tertjo latere possidet Ingo filius quondam Gozo de Gofredo, a quarto latere possidet filius quondam Dominicus Oriolo, infra isti suprascripti lateribus. Dedisti et concedisti atque confirmasti tu suprascripto abbas a me suprascripto petitore seo filiis et filie et neptibus meis omnia predictum solum terre cum omnibus infra se et sibi pertinentibus in integrum, cum introitum et descoitum suum, ad abendum, tenendum, fruendum et quicquid mihi oportum est cum filiis et filie et nepotum super predicta res ibidem fatjendum. Ita in singuli quibusque anni pensionem dare et inferrere debemus ego suprascripto petitore seo filiis et filie et nepotibus meis per suprascripta res a te suprascripto abbas vel a tuisque subcessoribus a predicta iura omnes anualiter denario uno Papiensium, ut dictum est pensio persolvamus. Et pos namque obitum de me suprascripto petitore seo filiis et filie et nepotibus meis toto predicto solum terre cada et revertar im predicto monesterio, cui est proprietas et iura. Et spondeo et promicto me suprascripto petitore seo filiis et filie et nepotibus meis a te suprascripto abbas vel tuisque subcessoribus, si contra hanc paginam petitjonis sicut superius legitur ire agere aut causare disrumpere vel minuare presumsero per qualivis ingenium et non oservavero, cunta que superius legitur ut do et ego suprascripto petitore seo filiis et filie et nepotibus meis a te suprascripto abbas vel a tuisque subcessoribus, ante omnes litis initjum vel interpellatjone, pene nomine, auri untje duo et pos pene solutjone hanc paginam petitjonis sicut superius legitur omnique tempore firma et stabile permanea, sub die, mense, inditjone suprascripta quarta, Fano. Signum manus suprascripto Ugo petitore sicut superius legitur fieri rogavi. Signum manus Andrea filius quondam Iohannis Liutoni sicut superius legitur rogatus teste. Signum manus Rosso filius quondam Petrus de Arnulfo sicut superius legitur rogatus teste. Signum manus Martinus filius quondam Dominicus sicut superius legitur rogatus teste. EGO SABINUS qui vocatur Rusticus tabellio tjvitatis Fano sicut superius legitur complevi et absolvi.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 87 (in preparazione).