Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. VIII, n. 153
source date: [1081 November 21] [Salecto]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Anno ab incarnatjone eius millesimo octuagesimo primo, temporibus domni Gregorii pape cum sede [a]nno octavo, regnante Henrico quondam Henritj impera[tori]s filio, die viesimo primo mensis novembris, ind(itjo)n(e) quarta, [in fun]do Salecto. Petivi a vobis in Dei nomine Wido et Mauritjus hone[sti m]onachi monasterii Sancte Marie in Ponposea, cum consensu domni Geronimi nostri abatis et cum consensu monachorum eiusdem monasterii, michi presenti in Christi nomine Fuscardo petitor pro me et pro iugale mea silicet Inga seu filiis et nepotibus nostris sub dominium et potestatem presbiteri Petri fratris tui, per enfiteuticario iure concessistis et largistis michi rem iuris predicti monasterii vestri, idest omnes res et pertinentjas vestras quas usque modo posedit Petrus Sturianus iure predicto monasterio que sunt posite in fundo Meriaule, cum ingresso et regresso suo et cum omnibus suis pertinentjis, sitas territorio Faventino acto Corneliensis, plebe Sancti Iohannis in Libba, interraffines eius hoc est: ab uno latere detinet eres quondam Rustici de Comperto, ab alio latere Romaldus filius quondam Alberti iudicis, a tertjo latere Uuido presbiteri Ursonis, a quarto latere vos predicti ordinatoris. Et insuper addidistis michi una petjola terre que est posita in fundo Maserie, cum ingresso et regresso suo et cum omnibus suis pertinentjis, constituta vero in predicto territorio et in predicta plebe, interraffines eius idest: ab uno latere detinet Romaldus, ab alio latere Ugo Gerardi filius, a tertjo iuris monasterii Sancti Adalberti, a quarto latere via percurente. Hec omnia abendas, tenendas, defensandas et in omnibus meliorandas, pensionis nomine singulis quibusque anni omni martji mense infra ind(itjo)n(e) denariis monete Venetje duodetjm tantum, pensio ut dictum est persolvatur. Call(tjarii) nomine, idest librum unum pro denariis monete Venetje libras tres. Si quis vero partis nostre contra hanc aparam henfiteosin ire temtaverimus ante perfinitum tempus sicut superius legitur det pars partis fidem servantis, ante omne litis initjum aut interpell(atjonem), pene nomine, auri untjas duas et post penam solutam hec appara henfiteosin maneat ratam. Wido de Faven(tina) patria Dei misericordia tabellio scribendum rogavi, sub die et mense et ind(itjo)n(e) suprascripta quarta. Signum manus predicti Fuscardi in ac appara a me facta subscripsi.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 88 (in preparazione).