Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. VIII, n. 154
source date: [1082 February 21] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Regnante Heinrico rege filio quondam Heinrici imperatoris anno vigesimo sexto, sub anno dominice incarnacionis millesimo octuagesimo secundo, die vigesima prima mensis februarii, indic(ione) quinta, RAV(enne). Pecii a te in Dei nomine domnus Hieronimus gr(aci)a Dei abbas monasterii Sancte Marie in Pomposea, cum consensu monachorum eiusdem monasterii, uti michi presenti in Christi nomine Iohannis de Amizone petitori pro me et pro Marocia iugali mea seu filiis et nepotibus nostris – si quis de nobis petitoribus sine filio vel filia aut nepote moritur, eius porcio veniat ei qui supravixerit − per enfiteosin concedisti nobis rem iuris suprascripto monasterio tuo, idest unum spacium terre in integrum, extensum in longo a pedibus tredecim et in lato novem, cum porcione ripe fluminis Tegur(iense), cum ingr(esso) et regr(esso) suo atque cum omnibus sibi pertinentibus, positum foris pusterula de Augusta, interraffines eius: a primo latere androna de commune percurrens, a secundo tenent heredes quondam Azoni de Romanasi iure suprascripto monasterio, a tercio tenet Petrus de Bonizone iure iamdicto monasterio atque a quarto latere tenet Gerardus de Petro Longobardo iure suprascripto monasterio. Dum nos superius nominatis petitorbus atque filiis et nepotibus nostris divine gr(aci)e iussu in hac luce manserimus concedisti nobis eas res habendas, tenendas, restaurandas, meliorandas. Et tu cum tuis successoribus nobis nostrisque filiis et nepotibus auctoriare et defensare promittisti et ex nostris propriis expensis seu laboribus nichil nobis nostrisque filiis et nepotibus nichil aliquid inferius nisi fixam pensionem reputabimus. Prestantibus quoque nobis predictis petitoribus atque filiis et nepotibus nostris omnique anno den(arios) Ven(eticos) quattuor tantum. Pro eo quia accepistis in manum tuam predictum ordinatorem de manu mea prefato petitori, call(ciarii) nomine, idest librum unum pro den(ariorum) Ven(eticorum) solid(is) quinquaginta. Ita et post transitum nostrum predictorum petitorum atque filiorum et nepotum nostrorum munimine expleto quando Domini sancte maiestati placuerit, tunc dictas res meliorata, restaurata vel quicquid hibi additum melioratumque fuerit ad ius dominiumque predictum monasterium meum, cuius est ius et proprietas, modis omnibus revertatur dominium et potestatem. Promittente propterea nullis diebus nullisque temporibus vite nostre nostrorumque filiorum et nepotum pro quibuslibet argumentis aut exquisitis occansionibus textum huius peticionis violare sed inviolabiliter modis omnibus consecrabimus. Et si contra hec que superius legitur agere presumserimus, tunc daturos et composituros nos esse promittimus cum nostris filiis et nepotibus tibi ordinatori tuisque successoribus, ante OMNE litis inicium aut interpell(acionem), pene nomine, auri optimi uncia una et post pene solucione maneat hec peticio firma. QUEm vero peticio Iohannem Dei misericordia Ravennas tabell(ionem) scri|bendum rogavi, sub die menseque et anno atque indic(ione) quinta, RAV(enne)(a). Signum + manus Iohannis de Amizone petitoris ad omnia suprascripta.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 89 (in preparazione).