Federici, Codex, I, pp. 1016-1024 (Mezzetti, Le carte, vol. 2, n. 90, in preparazione)
source date: [1084 July 9] [Sant'Alberto (Ravenna)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Anno ab incarnacione Domini millesimo octoagesimo quarto, anno primo, die nono mensis iulii, indictione septima, monasterio Sancti Adelberti. Cessionum et transactionum ... causarum et licium sunt decisiones quas tunc necesse est scribi quando eas instrumentis placuerit recipi. Et ideo ego quidem in Dei nomine Atto umilis abbas predicto monasterii Sancti Adelberti, una cum consensu monachorum iamdicti monasterii, vobis presentibus in Christi nomine Geronimo venerabili abbati monasterii Sancte Marie in Pomposea eiusque venerando collegio monachorum presenti et futuro, in perpetuum cedo et perpetuam cessionem et securitatem et transaccionem emitto, idest curtem unam que vocatur Sezata cum suis apendicibus et cum omnibus intra se et supra se pertinentibus. Et insuper securitatem vobis facio de porto qui vocatur Volana et de omnibus rebus quas vos habetis et detinetis vel vobis pertinent, una cum ... Gaullanova ac in Porciano atque in Constavicino et in Valturaria maiore et minore, preterea de omnibus rebus quas vos habetis et detinetis vel aliter per vos in aliis quibuscumque locis que releguntur in nostro precepto, pro eo quia vos predictus Geronimus venerabilis abbas dabitis nobis a presente die quinque mansos integros iure proprietatis, positos infra plebem Sancti Iohannis in Liba: unus ex iis est detentus a Petro Butimello cum suo g(e)r(mano) vestro iure; duo sunt detenti a Andrea Felegario cum suis consortibus, quorum unus est invasus a Dulce uxore Guidonis de Rainberto, pro quo dabitis modo michi mansum unum integrum in Curba, quem detinet heres Petri de Lisa, donec eum invasum liberabitis; quartum vero detinet Petrus Piza et Teucius Montanarius; quintus mansus a presbitero Andrea de Sancto Cosme et uxore quondam Petri Saracini; et quinque mansos integros pociores positos infra plebem Sancti Donati, territorio Ferrariensi . Et si quid defuerit adimplere, debebitis nobis in eodem loco exceptis his unde lis fuit quorum unum deteriorem recipientis et pro eo dabitis nobis aut nostris successoribus et collegio unum mansum meliorem, si forte vobis vel vestris successoribus alico modo evenerit in Liba, vel in plebe Sancti Petri intra Silvam. Unde nunc placuit mihi Attoni absque ullo dolo vel malo ingenio, absque vi vel metu aut circumvencione quatenus a presenti die bona ac spontanea nostra voluntate sicut iam supradixi plenariam cessionem et securitatem et transaccionem et irrevocabilem cautelam securitatis facere vobis de iamdictis omnibus rebus, que supra leguntur, ita ut secure et libere pleno iure habeatis vos vestrique successores et collegium et hi ad quos a vobis vel vestris successoribus et collegio pervenerint quocumque iure et loco, ut nulla inter nos, tam de predictis causis quam de ceteris quas tantum nos quocumque modo habuimus de supradictis rebus, remaneat contencio aut calumnia nec requisicio, nisi pax atque caritas et gratia domini nostri Iesu Christi quam ipse inter suos sanctos Apostolos donare dignatus est. Et promitto quod ab hac die nunquam ego Atto abbas neque mei successores neque collegium mei monasterii ullam de iamdictis rebus questionem, repeticionem aut causacionem vel interpellationem ullamque molestiam generabimus contra vos Geronimum venerabilem abbatem neque contra tuos successores neque contra collegium vestri monasterii vel alias ad quos predicte res pervenerint a vobis vel a vestris successoribus vel collegio quocumque iure et loco de omnibus que supra leguntur vel de parte, non ego neque mei successores aut collegium mei monasterii Sancti Adelberti neque per sumissam vel sumittendam personam a me vel a meis successoribus aut collegio ullum dolum comisi ad impedimentum vel preiudicium huius transaccionis et cessionis. Quod si omnia que superius leguntur non observavero sine dolo et fraude ... ire vel agere voluero per quemlibet modum tunc daturum et compositurum me esse promitto meosque successores et collegium vobis Hieronimo venerabili abbati monasterii supradicti sancte Marie in Pomposea et tuis successoribus et vestro collegio ante omne litis inicium aut interpellatione pene nomine denariorum Lucensium bonorum mille libras, et soluta pena maneat firma hec cessio et securitas atque transaccio. Hoc factum est sub die menseque et indictione supradicta septima, monasterio sancti Adelberti. Quam vero paginam cessionis et transaccionis ego Petrus Ravennas tabellio post traditam complevi et absolvi. Ego Dominicus monachus Sancti Adelberti per iussionem domni mei abbatis Attonis presentans eo illius vice huic securitati et diffinicioni subscribo. Ego Martinus presbiter et monachus et prior uic diffinicioni subscripsi. Ego frater Leo monachus atque subdiaconus uic definicioni atque securitati consensi et subscripsi. Ego Dominicus presbiter et monachus huic securitati atque diffinicioni subscripsi. Ego Iohannes monachus consensi. Ego Iohannes presbiter et monachus subscripsi. Ego Homo Dei presbiter et monachus consensi et subscripsi. Ego Leo levita et monachus subscripsi. Ego Petrus subscripsi. Ego Petrus presbiter subscripsi. Ego Petrus testis subscripsi. Ego Sarcolinus Florentine civitatis indigena huius rei testis subscripsi.Ego Lambertus filius Petri tabellionis rogatus testis subscripsi. Signum manus Rustici de Petro de Cristina rogatus testis ad omnia supradicta. Noticia testium idest: Sarcolinus de Florencia, Petrus presbiter de Liba, Rusticus de Petro Cristine, Petrus filius Guidonis de presbitero Ursone de Donicalia, Lambertus filius Petri tabellionis.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 90 (in preparazione).

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (Federici, Codex, I, pp. 1016-1024, da A perduto).