Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. VIII, n. 158
source date: [1084 December 16] [Cremona]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Anno ab incarnacione domini nostri Iesu Christi millesimo octuagesimo quarto, sextodecimo die mensis decembris, indic(ione) octava. Constat nos Petrum filium quondam Rozonis et Iohannem atque Martham et Richilda, patrem et filium seu filias, de civitate Cremona, qui professi sumus ex nacione nostra lege vivere Langobardorum, consentiente nobis qui supra Iohanni et Marthe atque Richilde predicto patre et mundoaldo nostro et subter confirmante, accepisse sicuti in presentia testium et manifesti sumus quod accepimus a te Urso filio quondam Petri de suprascripta civitate argenti denariorum bonorum solidos centum, finito precio sicut inter nos convenit, pro pecia una de terra cum vitibus super habente, iuris episcopio sanctę Cremonensis ęcclesię et nostra per precariam quam habere visi sumus in fundo Pipia et est pecia ipsa de terra per mensura iuxtam perticas sex; coheri ei: a mane Osberti, a meridie Ambrosii et Lanzonis, a sera de filiabus quondam Petri, a montibus scit Home ibique alię sunt coherentes. Quę autem suprascripta pecia de terra vidata iuris predicti episcopi et nostra per precariam superius dicta, una cum accessione et ingressu seu cum superioribus et inferioribus suis qualiter superius m(en)s(uras) et coherentię legitur in integrum ab hac die tibi cui supra Urso pro suprascripto precio vendimus, tradimus, emancipamus nulli alii vendita, donata, alienata, obnosciata vel tradita nisi tibi et facias exinde a presenti die tu et heredes tui seu cui vos dederitis secundum ipsam precariam usque ad completam precariam quicquid volueritis sine omni nostra qui supra patri et Iohannis atque Marthe et Richilde patri et filii atque filiarum heredumque nostrorum contradicione. Quidem espondimus atque promittimus nos qui supra Petrus et Iohannes atque Martha et Richilda pater et filius atque filię, una cum nostris heredibus, tibi cui supra Urso tuisque heredibus aut cui vos dederitis suprascriptam vendicionem qualiter superius legitur in integrum secundum ipsa precariam usque ad completam precariam ab omni homine defensare; quod si defendere non potuerimus aut si vobis exinde aliquid per quodvis ingenium subtrahere quesierimus, tunc in duplum eandem vendicionem ut superius legitur vobis restituamus melioratam sicut pro tempore fuerit aut valuerit sub extimacione in consimili loco. Actum suprascripta civitate Cremona; feliciter. Signum manuum suprascriptorum patris et filii atque filiarum qui hanc cart(ulam) vendicionis fieri rogaverunt et suprascriptum precium acceperunt ut supra et ipse Petrus eisdem Iohanni et Marthe atque Richilde filiis et mundoaldis suis consensit ut supra. Signum manuum Ade et Rustici seu Marchionis testium. Paganus notarius et iudex sacri palacii scriptor huius cart(ule) vendicionis post traditam complevi et dedi.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 92 (in preparazione).