Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. VIII, n. 159
source date: [1085 January 23] [Bologna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sanctę et individuę Trinitatis. Anni dominicę incarnacionis millesimo octuagesimo quinto, regnante domni Einrico filio Einrici imperatoris anno vigesimo nono, detjmo kalendas februarii, indic(ione) octava. Petimus a te Albertus presbiter et monachus de monasterii Sancte Marie de Ponposia, fuit manifestum facere in pres(encia) coram testibus per iuscionem domno suo Geronimus abbas, uti nobis Iohannes filius quondam Franco de Verardo de Sirano et Ermengarda iugale seu filiis et heredibus nostrorum, per hec enfiteosin nomine iure a presenti die nobis concedere dignemini rem iuris propietatis eiusdem monasterii, idest in loco ubi dicitur Pasteno et est nominatur Roncoras petia una terra int(egra), cum introito et exoito suo usque in via publica vel cum omnia super se et infra se abentem in integrum; a perticas decipeda mensurata: ab uno latere iuxta Fuscherado de presbitero Ingizo et iuxta Morando filius Petri de Uberto perticas viginti et septem et pedes tres [et] semisso, alio latere iuxta filie quondam Sichelmo iudex perticas viginti et septem, ab uno capite iuxta terra int(egra) monesterii Sancte Margarite perticas tres, alio capite perticas quattuor et pedes septem iuxta via que est cararia de comune unde intrare et exire debemus cum carro et cocumque nobis hoportum fuerit intrandum et exiendum usque in via publica, vel si quis aliis adfines sunt. Ipsa iamdicta pecia terra qualiter superius legitur do ego suprascriptus Albertus presbiter et monachus per iuscionem domno abbas vobis suprascriptis petitoribus vestrisque heredibus ad habendum, tenendum et possidendum et quicquid vobis vestrisque heredibus utilitas vel hoportum fuerit exinde faciendum, a salva iusticia domnica persolvendum et post completas hereditas vestras qui supra petitoris in argentum denariorum Veneciæ solidos quinque dandum ec enfiteosin in och ordine renoventur. Sic ita tamen ut exinde inferre debeamus nos suprascriptis petitoris nostrisque heredibus tibi suprascriptus dominacionem tuisque confratribus vel successoribus eiusdem monesterii singulis quibusque ind(icioni)bus, pensionis nomine, in argentum denarium Veneciæ uno, ita ut dictum est pensio persolvatur. Et ego suprascriptus Albertus presbiter et monachus promitto quod ego meisque confratribus vel successoribus eiusdem monesterii per iuscionem domno Geronimus abas predicta pecia terra int(egra) qualiter superius legitur vobis suprascriptis Iohannes et Ermengarda iugale vestrisque heredibus omni tempore ab omni homine defensare et auctorizare. Si qua vero pars contra hec enfiteosin ire temptaverit et non conservaverit omnia qualiter superius legitur, det pars parti, pene nomine, solidos quinquaginta denariorum Veronensium et post penam solutam, hec enfiteosin sicut superius legitur omni tempore in sua maneat firmitatem. Actum in civitate Bononia, rupta antiqua, ind(icione) suprascripta octava. Suprasc[ripti iugal]ibus petitore hanc apera scribere rogavit. […]terno filius quondam Petri de Rozo et Ugo filius suo et Alto filius Rofredi notarii et Azo filius quondam Bondie rogatis testibus. In Dei nomine ego Bonandus notarius hanc apera scrisi et absolvi.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 93 (in preparazione).