Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. VIII, n. 160
source date: [1085 February 7] [Cisterna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi salvatoris. Anno ab incarnatjonis eius millesimo octuagesimo quinto, [re]gnante domno Enrico filius quondam Enritj imperatoris anno viesimo nono, die sep[ti]mo mense februarius, indic(ione) octava, in loco qui vocatur Tjsterna. Profitentes profitemur nos quidem in Dei nomine Petrus et Teutja iugalis per uius pagine nostre votjs, profersionis, sponsionis simulque venditjonis, transfersionis et perpetualis transactjonis a presente die nostre pagine vobis presentibus in Christi nomine Petrus qui vocatur de Utiga et Vulpa iugalis tua emtoris in vos et in vestrisque filiis et heredibus in perpetuum dans damus, cedimus, vendimus, transferrimus atque transactamus vobis de nostra iure nostroque dominium et de nostrisque filiis et heredibus alienamus seu subdutjmus atque transscribimus in ius et dominium vestrum emtori vestrisque filiis et heredibus in perpetuum, nos quod abere ac possidere et de nostris manibus nostro iure nostroque dominium detinere vidimus aut undique nobis obvenisse per cocumque modis vel titulum, idest omnes res illas integras quantascumque nos abemus et detinemus et nobis pertinet iuris proprietatis in fundo qui vocatur Provio, terris, vineis, arboribus, pumiferis et infructiferis cum ingresu et regresso earum et cum omnibus que infra se et super se abente et integriter pertinentibus ut superius legitur, sitas territorio Ravennate, in Detjmo, plebe Sancte Zacharia, interrafines eiusdem suprascripta rem que superius legitur oc est: a primo latere possidetis vos ipsi emtoris, a secundo latere possidet Iohannes de Mauro, a tertjo latere possidet Lambertus, a quarto latere Casanomini. Ut a modo a presente die aut quandoque vobis placuerit licead vobis denominatis emtoris vestrisque filiis et heredibus ipsa rem ut superius legitur in ibidem introire et preocupare atque ingredi ex potestatem et per eadem paginam venditjonis, transfersionis a nobis in vobis facta et tradita tamquam per legitima et nostram corporalem traditjonem quamque ectjam et per istum nostrum missum nomine Dominicus qui vocatur de Balneolo quem de nostris manibus in vestra damus et mittimus in presentja testium ut illuc veniad et corporaliter vobis tradat atque investiad in nostra vice quieto tramite abendi dominium et potestatem; abeatis, teneatis, possideatis, vendicetis atque defendatis ectjam vendendi, donandi vel commutuandi et quidquid vobis placuerit exinde fatjendi cum vestrisque filiis et heredibus in perpetuum, ab omni persona ominum vobiscum stare et autoriare et defensare promittimus. Pro quia exinde accepimus pretjum de manibus vestris emtoris in manibus nostris venditoris in presentjam testium, pretjum nomine, idest pellem una da collo portanda pro solidos quattuor monete Veneticorum. Et ab hac die et numquam licead nobis venditoris neque nostris filiis etheredibus ullo umquam in tempore quamvis exinde facere questionem repetitjonem aut causatjonem vel interpell(atjonem) aut ullamque molestia generare in contra vobis denominati emtoris neque in contra vestrisque filiis et heredibus in perpetuum per nullum ingenium vel argumentum de quod umanum sensum arguere potest set in omni tempore securis et quietis exinde maneatis in omnibus cum vestrisque filiis et heredibus in perpetuum. QUOD SI EC omnia que superius legitur non observaverimus vel non adinpleverimus, tunc daturis nos esse promittimus nos venditores cum nostris filiis et heredibus vobis emtoris vestrisque filiis et heredibus, ANTE OM(n)E litis initjum aut interpell(atjonem), pene nomine, auri obtimi untja una et post pene solutjonem manead ec paginam venditjonis in sua firmitate. Quam vero paginam Petrus in Dei nomine tabellio territorio Ravennate scribere rogavimus et subter manibus nostris firmavimus et tradimus, sub die et mense et indic(ione) suprascripta octava. [Si]gnum + + manibus Petrus et Teutja iugalis venditoris de omnia que superius legitur. [Si]gnum + + + + + manibus Dominicus de Balneolo et Iohannes filio eius et Petrus de Balneolo et Petrus de Clariza et Martinus filius Lambertus rogatis [tes]tes ad [omnia] que superius legitur. [Ego P]etrus tabellio scriptor uic paginam venditjonis ut supra legitur post robo[ra]tjonem testium atque tradita firmavi, complevi et absolvi. [Notitia testium idest: Dominicus de Balneolo et Iohannes filio eius et Petrus de Balneolo et Petrus de Clariza et Martinus filius Lambertus].

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 94 (in preparazione).