Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. VIII, n. 156
source date: [1085 February 8] [Fiscaglia (Ferrara)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Sub anno dominice incarnatjonis millesimo hoctuagesimo quinto, domnus noster Clemens papa in apostolica beati Petri apostoli Domini sede anno primo, imperante Enrico rege filius quondam Enritjs imperatoris anno primo, die hoctavo mense februarii, indic(ione) hoctava, in villa [qui dicitur] Fiscalia. Petivi a vobis quidem in Dei nomine Dominico qui vocaris de presbitero Ma[rti]no de villa qui d(icitu)r Fiscalia, ego quidem in Dei nomine Bastianus qui vocor […]cus petitor pro me et pro Albisinda coniugie mea meisque filiis et heredibus, libellum nomine, concedisti et largisti michi suprascripto petitoris rem iuris vestris suprascripti ordina[toris], idest de casale uno cum casis supra se abentem, qui est positus in Fiscalia [… eccle]sia Sancti Bartholomei iusta latere detinent heredes quondam Albritj et Paulus […] Bonilda et a reliquis quibus lateribus vie plubice percurrit, cum ingressu [et exitu] suo et cum omnibus a suprascripto casale pertinentibus sicut superius legitur. Abendum, tenendum, [fru]endum, superabitandum, defensandum et in omnibus meliorandum in annos adve[nientibus] viginti et novem ad renovandum. Ita sane ut tibi suprascripto ordinatori [seu filiis] et heredibus omni mense martji ego et mei filii et heredes pensionem dare de[b]e[amus] pro prefata re que superius legitur denariorum Veronee sex tantum et omni anno amisere[m] unum. Ideo quia accepisti a me pro me et prefata coniugie mea, call(ciarii) nomine, in [p]resentja testium, pellem unam pro denariorum Veronee sol(idis) treginta. Si [quis] vero partis mee contra hanc petitjonem facere presumsero ante [perfinitum tempus] quod superius legitur, tunc det pars parti fidem servan[di an]te omnis litis initjum aut interpell(atjonem), pene nomine, untjam unam [solut]aque pena, manead hec petitjo in suo robore et firmi[tat]e. Quam scribere rogavi Petro tabellioni, sub die menseque et indic(ione) suprascripta, in suprascripta villa qui d(icitu)r Fiscalia. [Signum] manus suprascripti Bastiani petitoris ad omnia suprascripta cui [re]lectum est.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 95 (in preparazione).