Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. IX, n. 164
source date: [1086 April 11] [Fano (Pesaro-Urbino)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte et individue Trinitatis. Ab incarnatjone domini nostri Iesu Christi anno eius millesimo octuagesimo sexto, temporibus domni Clementi pape anno eius tertjo, imperante domnus Enricus piissimus rex anno eius tertjo, die undecimo mensis aprelis, indic(ione) nona, Fano. Petimus ad vobis in Dei nomine domno Agustino monachus et preposito de monasterio Sancte Marie qui vocatur in Ponposia de omnia ipsa res qui est de suprascripto monasterio, qui est posita in suprascripta ctjvitate Fano aut in comitato Fano, ad presente die bona tua voluntatem per iussione domno Geronimo abbas monasterii Sancte Marie per henfitheothichario iure dedisti et concedisti atque confirmasti nobis presente Fuscardo filius quondam Gregorii et Maria iugalis pariter petitoris seo filiis et filie et nepotibus nostris – et qualicumque de nobis suprascripti iugalis petitoris hobierit sine heredes, omnia sua portjo cada et revertar ad qualis supravixerit tantum − idest dedisti et concedisti nobis de omnia ipsa terra sicut modo est affosatata de giro in circho, qui est posita in territorio Fano, trans albeo Argilla, in fundo Mariano et cum omnibus infra se et super se abentes et sibi pertinentibus integrum, hoc est in fundo Mariano, in valle de Pociolo, ad lateribus eius de omnia tota suprascripta res: a primo latere curente via publica, a secundo latere poss(idet) Iohannes filius de Petrus Fusicardi qui vocatur Marino, a tertjo latere res monasterii Sancti Paterniani, a quarto latere silicet monas(terium) Sancti Apollenaris qui vocatur in Classe, infra isti suprascripti lateribus. Dedisti et concedisti nobis omnia suprascripta res sicut superius legitur et cum ingresso et gresso suo ad abendum, tenendum, fruendum, lucrandum, possidendum, pastinandum, propaginandum, de vineis et olivis et ceteris arboribus fructiferit et non fructiferit et quicquid vobis super suprascripta res oportum fuerit ibidem faciendum. Ita in singuli quibusque anni pensionem dare persolvere debemus nos suprascripti iugalis petitoris seo filiis et filie et nepotibus nostris ad te suprascripto domno Geronimo abbati et tuoque subcesores de suprascripta ecllesia per singulo anno de uno bono Luccencium, ut dictum est pensio persolvamus. Et post autem hobitum de nobis suprascripti iugalis petitoris cum filiis et filie et nepotibus nostris omnia suprascripta res meliorata cada et revertar ad suprascripto monasterio, cui est iura et proprietas. Exspondimus et obligamus nos suprascripti iugalis petitoris seo filiis et filie et nepotibus nostris ad te suprascripto abbate vel a tuisque subcesoribus. Et si contra hanc pagina peticionis sicut superius legitur ut dicimus nos suprascripti iugalis petitoris seo filiis et filie et nepotibus nostris ad te suprascripto abbate vel tuosque subcesores, pene nomine, auri optime untje due, sub die, mense, indic(ione) suprascripta nona, Fano. Signum manus suprascripto Fuscardo petitor sicut superius legitur qui fieri rogavi. Signum manus suprascripta Maria iugalis petitrice qui fieri rogavi. Signum manus Petrus de Mauro de Pesio rogatus teste. Signum manus Petrus Venetico rogatus teste. Signum manus Benedircto de p(resbitero) Andrea rogatus teste.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 96 (in preparazione).