Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. IX, n. 165
source date: [1086 April 16] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine D[omini]. Anno ab incarnatjone Domini millesimo hoctuagesimo sexto, anno Deo propitjo pontificatus domni Clementis pape sede anno secundo sitque imperante domno Heinrico imperatore filio quondam Heinritj imperatoris in Italiae anno secundo, die sextodetjmo mensis aprelis, inditjone nona, Ravenne. Ea quidem que gesta esse videntur prolixis temporibus memoriter retinere non possunt, ideo scripture vinculis annotari equum est. Igitur cum Christi auxilio dum adesse ego Iohannes Dei misericordia Ravennas tabellio infra claustra monasterii Sancti Stefani qui vocatur Maioris ibique mecum bone opinionis et laudabilis fame viri corum nomina hec sunt, idest: im primis Iohannes presbiter qui vocatur Tjcer et Teutjus de Riculfo et Tuscus vi(r) c(larissimus) de Farualdo et Rolando de Petro de Ugone et Stefano qui vocatur de Dominico de Morando; in nosstra predictorum homnium presentja aprehendit Albertus filius quondam Petri de Ugone fustem in manu sua [misi]tque eum in manibus domni Gerardi presbiter atque monachi et Alberti monachi atque subdiaconi monasterii Sancte Marie qui vocatur in Ponposia, pro persona et in vice domni Geronimi presbiteri atque abbatis et aliorum fratrum eiusdem monasterii eorumque successorum in perpetuum, dicens: ‘Hen remitto et transactjonem fatjo pro me et pro meis heredibus vel successoribus de omnibus que minus habere videor de permutatjone et cambio quod fetj cum iamdicto abbate et conventu sive de mansibus sive de fructibus eorum, qui videbantur esse septem mansis, cum omnibus reditibus et servitutibus suis. Quod ab ac ora in posterum non liceat mihi suprascripto Alber[to] de Petro de Ugone neque meis heredibus vel successoribus ullo modo unquam in tempore aliquam molestiam vel questionem in placito vel extra platjto facere vel movere contra vos neque contra vestros successores, non per me neque per meos heredes vel successores neque per sumissam vel sumitendam personam. Quod si contra hec fecero et omnia suprascripta non observavero vel corumpere [volue]ro ego vel meis heredibus vel succesoribus, tunc daturum [et] compositurum me meosque heredes vel successores esse pro[mit]to vobis vestrisque successoribus, ante omne litis initjum aut interpell(atjonem), pene nomine, auri libras duas et soluta pen[a, ma]nead hec remissio et transactjo firma quam vobis fetj. Pro eo quia exinde accepi de manibus vestris libras ducenti viginti’. Et tunc suprascripti domni Gerardi presbiteri et monachi atque Alberto v(enerabilis) monachus actjpientes rogaverunt nos omnes pro futuro testimonio. Que omnia vidi ego suprascriptus Iohannes tabellio oculis meis cum prenominati testibus et rogatus ad suprascripto Alberto memorie tradidit. Alb(er)tus s(ub)scripsi. Ioh(anne)s p(res)b(ite)r t(es)t(e) s(ub)s(cripsi). Tusco t(es)t(e) s(ub)s(cripsi). Teucius clericu(s) t(es)t(e) s(ub)s(cripsi). Signum manus iamdicto Stefano de Dominico de Morando t(es)t(e).

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 97 (in preparazione).