Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. IX, n. 166
source date: [1086 September 7] [Ferrara]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. An[no do]minice inca[rnac]ionis millesimo octuagesimo sesto, Clemente in apostolica sede anno secund[o], imperante Henrico Henrici imperatoris filio [an]no similiter secundo, die septimo mensis setembris, indic(ione) nona, in civitate Ferrarie. Venærabilium locorum res quæ iure henfiteotico plerumque traduntur nisi tueantur et ab ip[sis] petitoribus meliorantur, non aliter a sacris permittitur constitutionibus. Ideoque eg[o Petr]us una cum Gisa uxore mea petere videmur a vobis domno I[o]h[annes] m[onachu]s [Sanctæ] Mariæ in Pomposia ab hac die pro vicet scilicet et persona domni GERONIMI venera[bilis] abatis monasterii iamdictæ Sanctæ Mariæ eo quidem iubente et cons[en]ciente [per] [hanc peti]c[ionis] paginam concedistis rem suprascriptæ sanctæ ecclesiæ vestræ nobis pre[dictis petitoribus nostrisque filiis] [et ne]potibus − filios autem et nepotes si non habuerimus tunc liceat nobis per [nostrum] testa[mentum] ordinare [in nostrum] successorem mediocris personæ qui post nostrum hobitum habeat − rem quæ sic inferius legitur, [idest] casalem unum terre in quo habitare videor, habente per longum perticas decimpedas [quin]que[et per latum] perticas duas; ab uno latere possidemus nos petitores nostro iure, ab al[io latere …] et ab aliis duobus lateribus vie publi[c]æ percurrunt; et al[ium] unum casalicu[lum] in quo [permanemus] habente per longum perticas decimpedas quinque et per latum a capite superiori iuxta ripam Padi pedes [septem et a capite] inferiori pedes similiter septem; ab uno latere iure suprascripta vestræ æ[c]clesia [et] ab a[lio] latere hered[es] [quond]am de Gambaauria, a capite inferiori via de medio perc[urrente], a c[a]p[i]te vero superio[ri usque] ad flumine Padi percurrente, cum introitu et exitu suo et cum anticessu suo usque in suprascripto flu[vio]. Insuper concedistis nobis peciam unam terræ vineatæ cum vacuamento retro se posito in fundo Casaliculi, [extenden]se se usque in valle Maura; ab uno latere possident heredes Petri Rande; et concedistis nobis aliam unam l[ongariam] terræ arat(orie) quæ olim fuit de Gamba Frassino, extendens se per longum usque in valle de Albaro, ab uno latere possident heredes Bonaldi; et campum unum similiter terræ arat(orie) positum in Focomortuo: ab uno latere iure Sancti Bartholomei apostoli et ab alio latere [possident] heredes Petri Randæ. Iterum concedistis nobis quantum tenuit Petro Longobardo avunculo nostro ex parte Æu[fe]miæ matris suæ quæ et alio no[mine] Celitta vocatur, per singula fundora et loca cum terris, vineis, casis, casalibus et cum omnibus sibi pertinenti[bus]. [Pro eo] quia exinde accepistis a nobis crosinam unam pro estimacione librarum novem denariorum Veronensium. Dedistis nobis vestrum [mi]ssum et in nostris manibus misistis Iohannem investitorem, qui nos in suprascriptam rem corporaliter investiat; ad habendum, [te]nendum, possidendum, defensandum, meliorandum, ex nostris propriis expensis seu laboribus nihil aliud pro fixa [pensio]ne alico modo reputemus set ut inferamus vobis vestrisque successoribus annualiter omni [mense] marcii, pensionis nomine, denarios Veronenses quattuor. At tamen completa quidem hereditatem nostra vel [filiorum] et nepotum nostrorum sicut superius legitur vel unius successoris nostri prefata res quoquomodo sit meli[o]rata rev[ertar ad] suprascriptam vestram ecclesiam, cuius est proprietas. Promittimus preterea nos iamdicti petitores cumnostris filiis [et nep]otibus vel uno successore hanc henfiteoseos peticionem inviolabiliter modis omnibus con[serv]are [et] adimplere vobis vestrisque successoribus, sup pena auri untjarum quattuor et soluta pena s[tet] hæc henfiteosis in sua firmitate. Quam scilicet scribere rogavimus BOnumvicinum Ferariensem tabellionem et et æcclesiæ atque canonicæ Beati Georrii notarium et manibus nostris firmavi|mus testesque firmare rogavimus, sub indic(ione) suprascripta. + + Signa manuum predictorum petitorum ad omnia firmanda sicut superius legitur. + + + + + + Signa et nomina testium sunt hæc: Dominicus de Albegunda, Petrus, Albertus, Petrus de Milo, Iohannes de Anna de Venerio et suprascriptus Iohannes investitor ad omnia firmanda sicut superius legitur. Noticia testium hæc est: Dominicus testis, Petrus testis, Albertus testis, Petrus testis, Iohannes testis, Iohannes [testis].

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 98 (in preparazione).