Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. IX, n. 167
source date: [1087 March 1] [Cesena]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

[Pe]trus [de Ro]prando, Pe[trus] de Rigo, [I]ohannes de Honesto, Rodulfo filio [Burgo] de Gazo. In nomine domini nostri Iesu Christi salvatoris. Et anno ab incarnacione eius millesimo octuagesimo septimo, imperante domno Henricus filius Henrici in Italia vero anno tercio, die primo mense marcii, indic(ione) decima. Plura enim existunt pacta que solo verbo manere possunt set ob oc necesse est scripture vinculis anotari ne varietate temporum oblivionis mandentur et iurgia generentur. Et quam profitemur nos pagina tibi presenti Leo de Iohannes de Guida petitore pro te et pro Mengarda iugali tua seu filiis et nepotibus vestris, sub potestate et dominio Petrus monachus, socro et genitori vestro, diebus vite sue per hanc paginam concedimus et confirmamus vobis iuris nostri ordinatoris, idest omnes res illas que detinuid predicto Petrus monachus et vos modo abetis et detinetis a nostra iure in fundo qui vocatur Tiriscola et in fundo qui vocatur Vado et Bagnolo sitque in fundo qui vocatur Cagnano, cum terris, vineis, campis, arboribus et cum omnibus sibi pertinentibus ut superius legitur, constituta territorio Ravennate, in Decimo, plebe Sanctum Zacharias et plebe Sancti Petri in Cistino et territorio vicariatum Sancti Mauri, cum suarum in terra finibus. Dum vos petitores et vestro filiorum et nepotum concedimus et confirmamus vobis predictas res abendum, tenendum, possidendum, defensandum et nos ordinatoris cum nostris heredibus vobis petitoris et vestris filiis et nepotibus ab omni persona hominum vobiscum stare et autoriare et defensare promittimus pro aridis et umidis pro omnia et ex omnibus. Pro eo quia exinde call(ciarium) accepimus da vos petitores, idest libre quatuor monete Veneticorum. Q(uo)D Si hec omnia sicut superius legitur non observaverimus vel adimpleverimus, daturi et composituri esse promittimus nos ordinatoris cum nostris heredibus vobis petitoribus vestrisque filiis et nepotibus ANTE OM(n)E litis inicium aut interpellacione, pene nomine, auri optimi uncie due et post pena soluta, maneat hanc paginam in sua firmitate. Quam veropaginam Ugo tabellio Cess(inate) scribere rogavimus et manibus nostris firmavimus et tradimus, sub die et mense et indic(ione) suprascripta decima. Singnum manibus sicut superius legitur. Singnum manibus Almerico de Guiberto, Petrus de Roprando, Petrus filio Rigo testes de omnibus que superius legitur. Singnum manibus Iohannes de Honesto, Rodulfo filio Burgo de Gazo testes de omnibus ut superius legitur. Ego Ugo tabellio civitatis Cess(inate) scriptor uic pagine post roboracione testium firmavi. Noticia testium idest: Almerico de Guiberto, Petrus de Roprando, Petrus de Rigo, Iohannes de Honesto, Rodulfo.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 99 (in preparazione).