Ferrara, Archivio Storico Diocesano, Archivio dei Residui Ecclesiastici, San Benedetto, A1, n. 5
source date: [1087 March 14] [Marenga; curtis (Fano; Pesaro-Urbino)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine d[omini nostri Iesu] Christi. Anno eius [mi]llesimo octuagesimo VII, tempori[bus] domni Clem[entis] pape anno eius quarto, [i]mpera[nte] domnus Enricus piissimus rex anno eius quarto, die quartodecimo mense marcii, ind(icione) decima, Fano. Petimus ad vobis in Dei [nomine] don(nus) Do[nizon]e monachus et p[re]posito rector [ecc]lesia de Sancto […] q(ui) est posito […] ac tjvitate Fano, in loco d(icitu)r curte Marega, per iussione domni Geronimo abbate monasterii Sancta Maria qui vocatur Banposia et pro ipsi monachis que inferius declaratur, ideo dedisti et concedisti et confirmasti nobis presen[tibus] Andrea filius quondam Martinus qui vocatur Favago et Berga iugalis pariter petitoris seo filiis masculini et nepotibus vestris tantum, idest dedisti et [con]cedisti nobis de rem iuris et proprietati[s de] suprascripto monasterio omnia ipsa pecia te[rra] laboratoria […] iusta se, [qui] est posita Rivo qui vocatur Sicco et […] […] ad […] eius de omnia […] de duobus lateribus [...] Sancti Benedicti, a tertjo latere […], quarto lat(ere) rivo Sicco usque a medio aqua [... dedisti] et concedisti nobis omnia suprascripta res sicut superius legitur [cum ingresso et egre]sso su[o], ad abendum, tenendum, fruendum, lucrand[um] […] [… omni] anno deb[e]mus nobis dare seo [...] [...] suprascripto abbate vel a vestrisque succesoribus meis de uno bono Lu[censium], ut dictum est pensio persolvamus. Et post autem hobitum de nobis suprascripti iuga[lis] pe[ti][tor]is cum filiis et nepotibus nostris omnia suprascripta res meliorata cada et revertar ad suprascripto monasterio cui est iure et proprietate. Ec spondimus et promittimus nos suprascripti iugali petitoris seo filiis et nepotibus nostris ad te suprascripto abbate [vel a tui]s subcesoribus et [si contra ha]nc pagina petitjonis sicut superius legitur ire agere aut causare disrumpere s[ed] minuare presumserimus per quodvis ingenium [et non] observaverimus c[unta] que superius legitur daturo et composi[tu]ro promittimus nos suprascripti petitoris s[eu fil]iis et [ne]potibus nostris ad te suprascripto [abbate] vel tuisque subcesoribus, pene nomine, auri opti[mi ...] et pos pene solutjo firma perma[ne]at, sub die, mens[e et indicione] suprascripta decima, Fano. Signum manus suprascripti And[ree] petitoris si[cut] superius [legitur fieri rogavi]. Signum manus suprascripta B[erga iu]gale [sicut superius legitur fieri rogavi]. Signum manus P[…] Rusticus R[...]. [Signum] manus [Domini]cus qui [vocatur] Gaudioso roga[tus sum teste]. Signum manus Martini [...]. [Signum manus A]da per […]. [...] [...] scripsi et [...].

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 100 (in preparazione).