Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. IX, n. 168
source date: [1087 March 17] [Galliera (Bologna)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Testis Lambertus filio Ugoni et Petrus germanus suo et Uber filio Teuzo et Idebrandus de Teuzolino et Guidus de Petrucolo et Paganus filio Brictulo de Formiga et Iohannes Binco et Albertus de Lamberto investitore. Facio ego Pagnus de Gotifredus car(tulam) vendicionis in perpetuum at iura de monasterio Sancte Marie de una pecia terra qui est cispide, que fuit recto et laborato per manum de Agimo da Feregnano, in fundo de Ulmo [et] cum omnia que pertinet de manso ad ipso casale et pecia una terra vineata in suprascripto fundo; et si minimum fuerit de manso que pertinet a predicto casale deinde in ioso si[bi adinpler]e debuero manso uno qui est tornaturie quadrainta, in nomine domno G[ero]nimo abbas de monasterio Sancte Marie in Pumposa et in suis successoribus; et per ipso manso abeatis licencia in silva talare et bavolare et piscare; pena in duplo. In nomine Domini. Anno ab incarnacione domini nostri Iesu Christi mille[simo] hoctuagesimo septimo, regnante domno Henrico filio quondam Enrici inperatoris anno trigesimo primo, die septimodecimo mense marcius, indic(ione) decima, in burgo Galeria. Constat nos Paganus qui vocatur de Gotifredi venditor vendidisse vendo atque tradidisse et trado a presenti die tibi domno Teuzo monachus, in vice de domn(i) Geronimi abate tuo de monasterio Sancte Marie qui vocatur in Pumposa vestrisque successoribus in perpetuum pro fucturum temporibus poss(idendum) at iura de predicto monasterio, idest in fundo Ulmo qui vocatur Sanctus Venancii dues pecies terre, una vineata et alia aratoria, quod est cispite; finis de predicta pecia terra vineata ubi ese videtur: ab uno latere Manfredus de Binbo, ab alio latere et uno capite Rodulfo filio quondam Guidus de Rodulfo, alio capite heredes Bona da Fuscalia; alia pecia terra aratoria, quod est cispite, cum manso que pertinet ad ipso cispide, que fuit recto et laborato per manum quondam Agimo da Feregnano; et si minimum fuerit de manso uno cum predicta vinea deinde in zoso sibi adinplere debuero; de terra aratoria abentem in ipso manso tornaturies quadrainta et per unacoque [tor]naturia ex omni parte pertice duodecim. Et sit tibi licencia iamdicto abas tuisque successoribus pro suprascripto manso in silva talare et bavolare et caciare et piscare comodo tibi placuerit ad iura de predicto monasterio Sancte Marie, cum omnia super se et infra se abentem in integrum. Et quia recepit ego suprascripto venditore precium pro predicto manso qualiter superius legitur da tibi iamdicto domno Teuzo monachus entore in vice de predicto abate precium, qualiter inter nos convenit, in arg(ento) den(ariorum) Veron(ensium) solid(os) centum tantum, finitum precium coram testibus. Quattenus modo ab odiernum die de mea qui supra venditore vel da meis heredibus distuli potestatem set in tua suprascripto abas entore tuisque successoribus confirmo potestate possidendum im perpetuum ad iura proprium de predicto monasterio Sancte Marie; et de meis manibus in tua qui supra domno Teuzo monachus entore mitto manibus investitore nomine eius Albertus de Lamberti filius qui tecum insimul a suprascripta res pergat et in mea vice tibi corporaliter tradat atque investiad ad iura de predicto monasterio. Et pospondeo me ego iamdicto Paganus venditore et meis heredibus predicto manso qualiter superius legitur tibi iamdicto Geronimi abas tuisque sucessoribus omni tempore ab omni homine defensare et auctorizare promitto, damnum litis omnia sustinere, et si minime defensare potuero et si potuero et noluero aut contra hanc car(tulam) vendicionis a me facta aliquando per quodcumque ingenium quod umanum sensum capere potest agere aut causare presumsero aut agentibus consensero et non permansero in ea omnia qualiter superius legitur, dupla bonis condicionibus rem coque meliorata sub estimacione, sicut in tempore fuerit in consimile loco tibi suprascripto entore tuisque successoribus restituam in duplo. Actum in suprascripto burgo Galeria, indic(ione) suprascripta decima. Signum manus suprascripto Paganus venditore qui hanc car(tulam) vendicionis sicut superius legitur fieri rogavit eique relectum est. Signum manibus Lambertus filio quondam Ugo de Fiopia et Petrus germanus suo et Ildebrandus de Teuzolino et Guidoni Cabre et Paganus filio quondam Britulo de Formiga et Iohannes Binco rogatis testibus. Ego Albertus int(er)fui et m(anu) m(ea) s(ub)s(cripsi). Ego Petrus in Dei nomine tabellio scriptor huius car(tule) vendicionis rogatus a suprascripto sicut superius legitur complevi atque absolvi.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 101 (in preparazione).