Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. IX, n. 169
source date: [1087 March 17] [Galliera (Bologna)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Testis domnus Lambertus et Petrus germanus et Giberto et Albertus de Lamberto et Pagan[u]s filio Brictulo et Guidus et Ioh(annes) Binco. Fecit Pagnus de Gotifredus et Manfredus car(tulam) refusionis de nostra por(cione) que nobis pertinet de ecclesia Sancti Venancii et nostra por(cione) de pecia una terra vinea et decima de omnia [que] nos [la]boramus, in nomine domno Geronimo abas de monasterio Sancte Maria qui vocatur in Pumposa seu et in duabus successoribus suis, ad abendum, tenendum et possidendum et oficium faciendum in suprascripta ecclesia at iura de ecclesia Sancte Marie et sine ullo calciario dandum, renovandum; et finibus suprascripto abas et duobus successoribus tuis oportum fuerit vendere, inquirere debeatis nos suprascripti dominat(ionis) et nostris heredibus; pensio de(nariorum) quattuor [Ver(onensium)] − tres a suprascripto Pagano et quarto at Manfredus − et insi[.][…]; pena solid(orum); die septimod[e]cimo mense m[arcio, indicione] de[cima]. In nomine Domini. Anno ab incarnacione domini nostri Iesu Christi millesimo hoctuagesimo septimo, regnante domno Henrico filio quondam Enrici inperatoris anno trigesimo primo, die septimodecimo mense marcius, indic(ione) decima, in burgo Galeria. Quam propter manifesti summus nos Paganus qui vocatur de Gotifredo et Manfredus filii quondam Binbo de Sancti Venancii quia posidemus nos per enfiteusin da sancta Bononiensis ecclesie **************** ut exinde anualiter pensio ministrare debemus modo quidem a presenti die nostra propria hac spontanea voluntate damus et concedimus nos suprascripti datoris per car(tulam) refusionis seu manifestacionis nostra conveniencia sive pro Dei timore et luminarie anime nostre et de quondam parentorum nostrorum in monasterio Sancte Marie Virinis qui vocatur in Pumposia et tibi domno Teuzo de Albrigo monachus in vice de domn(i) Geronimi abate de iamdicto monasterio seu et in duobus successoribus suis, unum post unum ad abendum, tenendum et possidendum et oficium faciendum, idest infra plebe Sancti Vincenti nostra porc(ione) de omnia que nobis pertinet de ecclesia que est consecrata inn onore Sancti Venancii et decima de omnia que nos abemus, laboramus infra plebe Sancti Vincenti in perpetuum sitque dabimus nostra porc(ione) de pecia una terra vineata que est posita in fundo Ulmo qui vocatur Sancti Venancii; finis eius: a duobus lateribus Balderame, uno capite li Conti, alio capite Rodulfo filio Guidus de Rodulfi, infra istis lateribus sicut lat(eribus) declarabitur nostra porc(ione) in integrum. Simulque dabo et concedo ego iamdicto Manfredus in suprascripto fundo qui vocatur Ulmo tornaturies due de terra aratoria, cum omnia super se et infra se abentem in integrum; finis: ab uno latere suprascripto Manfredus, alio latere heredes quondam Albertus iudicis, uno capite via publica, alio capite ****************** vel si quis aliis afine sunt. Omnia qualiter superius legitur a presenti die damus et concedimus nos suprascripti datoris per car(tulam) refusionis seu manifestacionis nostra conveniencia tibi suprascripto Teuzo monachus in vice de predicto domn(i) Geronimi abate de suprascripto monasterio seu et in duobus successoribus de predicto abate ad abendum, tenendum et possidendum et oficium faciendum a predicta ecclesia et post completis duobus successoribus tuis iamdicto abate sine ullo precium alia car(tula) refusionis seu manifestacionis da nos vel da nostris he[re]d[ibus] in oc ordine renoventur. Et si tibi suprascripto abate petitore tuisque successoribus oportum fuerit vendere nostra porc(ione) de predicta pecia terra vineata qualiter superius legitur et melioracione que fuerunt facta, ab oc die a predicta ecclesia inquirere debeatis nos suprascripti dominac(ionis) aut nostris heredibus si iustum precium dare voluerimus, sicut per bonis homines apreciatum fuerit; et iustum precium dare noluerimus, licenciam sit tibi eas vendere et donare et quicquic utilitas et oportum fuerit exinde faciendi in quacumque parte tibi placuerit, excepto ad heredibus quondam Alberti comitis nec ad illorum servis, a salva iusticia donica persolvendum. Sic ita tamen ut exinde inferri debeam ego suprascripto petitore meisque successoribus vobis suprascripti datoris vestrisque heredibus singulis quibusque annis infra indic(ione) omne mense marcio, pensio nomine, in arg(ento) de(narios) Veronens(es) quattuor – tres a predicto [P]agano et quarto a suprascripto Manfredus – tantum ut dictum est pensio persolvatur. Et nos suprascripti dominacionis vel heredibus nostris p[redic]tis omnibus qualiter superius legitur tibi suprascripto domno abate tuisque successoribus omni tempore ab omni homine defensare et auctorizare promittimus; si qua vero pars qui contra hac pagina refusionis ire tentaverit et nonconservav[e]rit inn ea omnia qualiter superius legitur, det pars partis, pene nomine, in arg(ento) de(nariorum) Veronens(ium) solid(os) centum et post penam soluta sicut superius legitur omni tempore in sua maneat firmitate. Actum in suprascripto burgo Galeria, indic(ione) suprascripta decima. Signum manibus suprascripti dominac(ionis) qui hanc car(tulam) refusionis seu manifestacionis sicut superius legitur fieri rogavit eique relectum est. Signum + + + + + + + manibus Lambertus filio Ugo de Fiopia et Petrus frater eius et Ildebrandus de Teu|zolino et Guidoni Cabre et Paganus filio Brituli de Formiga et Iohannes qui vocatur Binco rogatis testibus. Ego Albertus int(er)fui et m(anu) m(ea) s(ub)s(cripsi). + Ego Petrus in Dei nomine tabellio scriptor sum huius pagine refusionis rogatus a suprascripti sicut superius legitur complevi atque absolvi.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 102 (in preparazione).