Federici, Codex, I, pp. 1071-1075 (Mezzetti, Le carte, vol. 2, n. 103, in preparazione)
source date: [1087 December 4] [Budrio (Bologna)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte et individue Trinitatis. Anno ab incarnacione domini nostri Iesu Christi millesimo octuagesimo septimo, imperante Enricus imperator anno quarto, die quarto mense december, indictione undecima, in castro novo qui vocatur Butrio. Et ideo in Dei nomine ego quidem Teutuicha relicta quondam Ugone comite mea propria hac spontanea voluntate ut per hanc cartam manifestacionis concessionis atque transfersionis necnon simulque perpetualiter transhaccionis do et concedo ego supradicta Teuticha pro remedio et luminarie anima de supradictus quondam Ugone qui fuit vir et senior meus tibi in Christi nomine Teuzonis monachus monasterii Sancte Marie quod vocatur de Ponposia acceptore pro ex persona et in vice domini Geronimi abbatis predicto monasterio in honore predicta ecclesia vestrisque successoribus qui ad predicta regula ordinati fuerunt ad abendum, tenendum et possidendum in perpetuum a iura propria, idest infra plebe Sancti Vincenci prope ecclesia Sancti Venancii pecia huna terra aratoria, que est ad rationes facte tornaturie ses, abentem per hunaquaque tornaturia ex omni parte perticas duodecim, finis ubi supradicte tornaturie esse videtur: da uno latere iusta heredes quondam Marchisello de Landulfo, ab alio latere iusta Paganus de Gotifredo et de ambabus capitibus iusta via publica et si quis aliis afines sunt infra istis designatis quatuor lateribus sicut mensura et latus designavit sicut supra legitur ses tornaturie in integrum. Has autem supradicte tornaturie qualiter supra legitur a presenti die per hanc cartam manifestacionis, cessionis atque perpetue transhaccionis do et concedo atque transacto ego supramemorata Teutuicha tibi supradictus acceptore in vice supradictus abas tuisque successoribus ad abendum, tenendum et possidendum et faciendum quicquid vobis placuerit, ut neque da me neque supra conceditrice neque da nostris heredibus aut per submissa vel rogativa persona mea neque per illum vix ingenium vel argumentum in ullam exinde abeatis molestacionem aut causacionem vel interrupcionem, set omni tempore ab omni homine defensare et auctorizare promitto. Alioquin datura me promitto ego supradicta Teutuicha conceditrice vel heredibus hac pro heredibus vel parentibus meis componere et dare vobis supradictus Teuzonis acceptoris pro ex persona de supradictus abas vestrisque successoribus, pene nomine, auri optimi uncias huna et post penam solutam, presente carta sicut supra legitur omni tempore in suo robore remaneat. Actum in castro Butrio novo, indictione supradicta undecima. Signum manus supradicta Teutuicha que hanc cartam omnia ut supra legitur fieri rogavi. Signum manus testis Girardo de Anselmo, Enrico Vicecomes, Ubertus de Verdona, Benna de Drutha, Albertus de Dolia interfuere testes. + Tabellio Ubertus pro rogacione de supradicta Teutuicha omnia ut supra legitur scripsi et firmavi.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 103 (in preparazione).

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (cfr. Federici, Codex, I, pp. 1071-1075).