Federici, Codex, I, pp. 1076-1081 (Mezzetti, Le carte, vol. 2, n. 104, in preparazione)
source date: [1088 March 12] [Ferrara]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Anno dominice incarnationis millesimo octuagesimo octavo, Henricus inperator anno quinto, die duodecimo mensis marcii, indictione undecima, Ferarie. Profitens profiteor ego quidem in Dei nomine Crescencius filius quondam Ginanno hab hodierno die per huius paginam mee vocis, professionis, sponsionis, donacionis, tradicionis a presente die vobis presente in Christi nomine donno Ubertus presbiter atque monachus de monasterio Sancte Marie Ponposie, pro ex persona et in vice donno Ieronimus gratia Dei abbas predicto monasterio Sancte Marie Ponposiane, omnibus bonis meis tam aquisitis quamque aquirendis, tam propriis quamque conducticiis rebus atque henfitiuticarias pensiones domno te solvente mobiles et immobiles seu et semoventes, divisum et indivisum, cultum et incultum, qua abeo infra totum comitatum Ferrariensem sive in civitatem aut alicuius mihi dare debet aut per me aquirere potuero omnibus diebus vite mee, terras et vineas, case seu casalibus et cum omnibus mihi pertinentibus sicut supra legitur, cum introitu et exitu suo a se perinente, per singula loca ubi invenire potueritis de predictas res que supra legitur. Unde aufero a me et de meis heredibus potestatem et concedo et largior potestatem vobis donno Ubertus pro ex persona et in vice predicto abas vestrisque successoribus in perpetuum propria res iure proprietario abendum, tenendum, ordinandum, donandum, commutuandum seu quicquid vobis vestrisque successoribus placuerit faciendi. Unde eciam volo ut ipse presens Iohannes castaldo quem de meis manibus in tuis mitto super ipsas res veniat et in mea vice et corporaliter tibi tradat atque investiat. Et si alico tempore persona insurexerit que vobis donno Ubertus pro ex persona et in vice predicto vestrisque successoribus exinde ex parte vel ex toto expellere aut quamlibet calumniam generare voluerit, promitto ego supradictus donator cum meis filiis et heredibus seu successoribus in omnibus et contra omnes stare et defensare et auctorizare. Que omnia si ego supradictus donator cum meis filiis et heredibus seu successoribus vobis donnus Ubertus, pro ex persona et in vice donno Ieronimus gratia Dei abas de preditco monasterio Sancte Marie Pomposie vel successoribus vestris, non observaverimus vel contra hanc paginam ire, agere aut litem moti fuerimus vel contra agentes minime defensare et auctorizare voluerimus vel non potuerimus aut supradictam rem per vim invaserimus vel intromiserimus et omnia que superius leguntur non observaverimus, promitto ego supradictus donator cum meis filiis et heredibus seu successoribus vobis supradicti donno Ubertus et predicto abas vestrisque successoribus duplum ipsius supradicte rei que supra legitur, cum omni melioracione vel restauracione emendare et post penam solutam, permaneat hec pagina donacionis in sua firmitate in perpetuum. Actum in supradicto loco, indictione supradicta undecima. Signum manus mee supradictus Crescencius donator de hoc ut supra legitur manu mea firmavi testeque rogavi ut adfirmarent. Signa manuum testium Verardus causidicus de Rotecherio iudex, Grimaldus iudex, Marchise, Dominicus de Albegunda, Petrus de Milo, Iohannes castaldo, Verardino de hoc ut supra legitur rogatis testibus. Ego Gerardus Dei gratia tabellio de civitate Ferarie scriptor huius pagine donacionis de hoc ut supra legitur post roboracionem testium traditam scripsi(c), complevi et absolvi.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 104 (in preparazione).

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (cfr. Federici, Codex, I, pp. 1076-1081).