Federici, Codex, I, pp. 1082-1085 (Mezzetti, Le carte, vol. 2, n. 105, in preparazione)
source date: [1088 March 29] [Fano (Pesaro-Urbino)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi. Anno eius millesimo octuagesimo octavo, temporibus domini Clementis pape anno eius quinto, imperante domno Henricus piissimus rex anno eius quinto, die vigesimonono mensis marcii, indictione undecima, Fano. Petimus a vobis in Dei nomine domnus Geronimus abbas monasterii Sancta Maria in Ponposia, una cum consensum monachis et auctoribus de supradicta sancta vestra ecclesia, per hentitheothichario iure dedisti et concedisti atque confirmasti nobis presente Fuscardo qui vocatur Gacto et Maura filia quondam Girardus Reminense pariter petitoris seu filiis et filie et nepotibus nostris tantum, idest dedisti et concedisti nobis omnia terra que est posita intro ac civitate Fano, in loco dicitur Curte Marenga et cum omnibus infra se et sibi pertinentibus in integrum; abet supradicta pecia terra per iusto podismo in longitudinem da amborum partibus pedes numero vinti et duo et in latitudine in ambas capitas per iusto podismo pedes numero vinti et uno; ad lateribus eius de omnia supradicta pecia terra: a primo et a secundo latere vie plubice, a tercio latere possidentes heredes quondam Alberto de Franco, a quarto ipso introitum et exitum ante se qui dividit inter fratres et consortes, infra istis supradictis lateribus. Dedisti et concedisti nobis omnia supradicta pecia terra sicut supra legitur et cum introitu et exitu suo usque in via publica, ad abendum, tenendum et vendendum, lucrandum, possidendum et quando nobis super supradicta oportum fuerit ibidem faciendum. Ex omni anno debemus nobis dare cum filiis et nepotibus pensionem denarios decem Veneticorum ad te supradictus abbas vel tuisque subcessoribus. Et post autem hobitum de nobis supradicti petitoris cum filiis et nepotibus nostris omnia supradicta pecia terra cadat et revertat ad supradicto monasterio, cui est iura et proprietas. Et spondimus et promittimus nos supradicti petitoris seo filiis et nepotibus nostris ad te supradicto abbas vel tuisque subcessoribus, si contra anc paginam peticionis sicut supra legitur, ut damus nos supradicti petitoris seu filiis et nepotibus nostris ad te supradicto abbas vel a tuisquesubcessoribus, pene nomine, auri optime uncie duo, sub die, mense et indictione supradicta, Fano. Signum manus supradicto Fuscardo Gacto petitor qui fieri rogavi. Signum manus supradicta Maura petitrice que fieri rogavi. Signum manus Iohannes Sub. filius Petrus Sub. rogatus testis. Signum manus Pagano filius verus Arnulfo rogatus testis. Signum manus Fano … [rogatus testis].

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 105 (in preparazione).

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (cfr. Federici, Codex, I, pp. 1082-1085).