Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. IX, n. 173
source date: [1088 April 26] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Anno ab incarnatjone Domini millesimo octoagesimo octavo, anno quinto Deo propitjo pontificatus domni Clementis pape in apostolica sacratisima sede beati Petri apostoli, inperante vero Henrico filio quondam Einritj i(n)peratoris anno quinto, die vigesimosexto mensis aprelis, inditjone undetjma, Ravenne. Quia petistis a vobis in Dei nomine Gerardo monacho monasterii Sancte Marie in Pomposea, uti mihi presenti in Christi nomine Petro de Carbone et Berte iugalibus seu liberis nostris legitimis vel naturalibus − et qualis ex nobis obierit sine liberis eius portjo cadat alteri qui supravixerit usque ad annos quinquaginta ad renovandum per hanc paginam pacti concedistis nobis rem iuris vestri monasterii, idest unum spatjum terre integrum positum in ac tjvitate Ravenne, in regione Porte Nove, extens in longitudinem suam pedibus legitimis quadraginta, in latitudinem viginti et novem; a duobus lateribus posidente Alberto filio quondam Romaldi iure vestri monasterii, a tertjo via publica atque a quarto latere orto vestro domnicato. Habendum, tenendum, posidendum, defensandum et in omnibus meliorandum, sub pensione quam vobis et vestris successoribus dare debeamus pro predicto spatjo omni martjo mense aut infra inditjone den(arios) Ven(eticos) sex tantum. Pro eo quia exinde accepistis, caltjarii nomine, librum unum pro den(ariorum) Ven(eticorum) solidis decem; sub pene nomine [au]ri untjam unam ex.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 106 (in preparazione).