Federici, Codex, I, pp. 1094-1097 (Mezzetti, Le carte, vol. 2, n. 107, in preparazione)
source date: [1088 June 9] [Rimini]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi. Anni ab incarnacione eius millesimo octuagesimo octavo, Clementis pontificis, Inricus imperator anno quinto, die nono mense iunius, indictione undecima, Arimini. Petimus da tibi Mauricius presbiter et monachus monasterii Sancte Marie que vocatur in Panposia, locasti in vice Geronimi abbatis supradicti monasterii in nobis Petrus Usacurte ac Lucia iugale mea petitoris seu filiis et nepotibus nostris, idest due tornaturie terre et mediam, petitor Leo … pro se et Lucia iugale, idest unam tornaturiam et tabulas quatuor, petitrice Gepha pro se et pro viro meo qualiter sortitus est in futurum, nos omnes vos omnis petimus seu filiis et nepotibus nostris − et qualis de nobis vel nostris filiis et nepotibus obierit, nostra porcione revertat ad nobis qui supravixerit vel ad filiis et nepotibus nostris unusquisque in nostra porcione − concedisti et largisti nobis rem iuris supradicto monasterio, idest terra supradicta cum vineas in se abente et cum omnibus ad eandem rem pertinentibus, a duobus lateribus iure monasterii Sancti Gaudentii, a tercio latere supradicto monasterio Sancte Marie, a quarto latere via publica, est posita ipsa res in planitiem Arimini, cum ingressibus et egressibus suis et cum iustis et certis finibus suis. Dum nobis superius nominatis supradictam rem habendam, tenendam, vineas pastinandas, propaginandas, meliorandas, in annos advenientibus viginti novem ad renovandum; per unaquoque tornaturia solidos decem et pensionem dare debeamus omnique anno per unaque tornaturia denarios sex Venetos. Pro que vero que nos debemus retdere medietatem de vino, pervecto a nos in civitatem Arimini, in mansione supradicto locata; etiam supradicto Petrus et Lucia iugalis debemus abere tornaturia una usque ad annos quattuor expletus, postea retdere debemus sicut de alia. Tunc tu supradicto locator promitisti nobis eam rem locationem neque pignus non dederim nisi ad nos, si nobis placuerit tollere sicut aliis. Et si oportum fuerit nobis auctoriare et defensare promitisti a nobis cum tuis successoribus. Et omnia que superius gesta sunt non observaverimus et non adimpleverimus, promittemus nos supradicti petitoris vel pro nostris filiis et nepotibus esse daturimus et compositurimus a tibi supradicto locator vel a tuis successoribus, pene nomine, libras tres, et firma permanere ad hec hobligatio. Signa manus supradicto petitor pro me et pro Lucia iugale mea firmavi. Signa manus supradicto Leo pro me et pro iugale mea…

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 107 (in preparazione).

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (cfr. Federici, Codex, I, pp. 1094-1097).