Federici, Codex, I, pp. 1098-1102 (Mezzetti, Le carte, vol. 2, n. 108, in preparazione)
source date: [1088 June 13] [Castel Maggiore (Bologna)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte et individue Trinitatis. Anno dominice incarnationis millesimo octuagesimo octavo, regnantis domni Henrici imperatoris quarto, idibus iunii, indictione undecima. Petimus a vobis domnus Petrus qui vocatur Rusticus et Rodulfus et Albertus germani fratres … uti nobis domno Geronimo abbati Sancte Marie im Pomposie vel meis fratribus et successoribus atque … monachum et Teucium monachum, receptores fuerunt in nomine suo abbate et in suis successoribus, ut per hanc peticionem … a presenti die nobis concedere dignetis rem iuris vestre proprietatis, idest infra plebe Sancti Martini in Lopolito, subtus civitatem Bononiensem , ecclesiam Sancti Iohannis in vico Castaniolo maiore, cum tumba et cimiterio, decimis et primiciis, terris et vineis vel omnia que … cum alias viginti tornaturias terre aratorie prope vico Bondeno, in loco qui dicitur Campo da la Silva, que dedit predicto Rusticus, cum introito vel exoito suo usque in via publica et cum omnia supra se et infra se habentem in integrum; a perticas decimpedas … abente per unaquamque tornaturia a totis quatuor lateribus ex omni parte perticas duodecim. Ipsa namque … omnibus pertinenciis cum predicta terra aratoria qualiter supra legitur damus nos iamdictis dominacionis tibi iamdicto abbati cum tuis fratribus et successoribus ad habendum, tenendum et possidendum et quicquid vobis placuerit faciendum, [ad salva iusticia] domnica persolvendum. Eo videlicet ordine ut non habeatis licentiam vobis supradictis monachis vel vestris [successoribus] de omnia que superius leguntur nec vendere nec dare sed semper maneat in predicto venerabile monasterio. Ita sane ut exinde inferre debeamus nos monachis vel nostris successoribus vobis supradictis dominacionis vel ad nostris heredibus infra indictione, pensioni nomine, libra cere una et ad renovandum libras tres predicte cere; et post tres successores post supradicto Geronimo abbate dandum enfiteosin in oc ordine renoventur. Et nos prenominatis dominacionis predicta ecclesia cum omnes alias res vobis monachis vel ad vestris successoribus omni tempore ab omni homine defendere et auctorizare promittimus. Si qua vero pars contra ista enfiteosin ire temptaverit et non conservaverit omnia que supra leguntur, det pars parti, pene nomine, libras tres auri optimi et post penam solutam hec enfiteosin sicut supra legitur omni tempore in sua maneat firmitate. Actum in vico Castaniolo, indictione supradicta undecima. Petrus qui vocatur Rusticus manu mea subscripsi. Rodulfus manu mea subscripsi. Albertus manu mea subscripsi. Ego Petrus Bonus manu mea subscripsi. Martinus presbiter et Iohannes presbiter filius de Brunello et Bono presbitero filius Urso et Dominicus presbiter de Roncora et Azzo clericus filius Rozzo et Lepizo filius Ungaro et Dominicus filius Leo de Gisa investitore et Iohannes de Iuliano et Andreas filius Ursello rogatis testibus. In Christi nomine ego tabellio Ingo hec enfiteosin sicut supra legitur scripsi et complevi.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 108 (in preparazione).

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (cfr. Federici, Codex, I, pp. 1098-1102).