Ferrara, Archivio Storico Diocesano, Archivio dei Residui Ecclesiastici, San Benedetto, A1, n. 6
source date: [1089 April 21] [Pomposa (Codigoro; Ferrara)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Anno ab incarnatjone Domini millesimo octoagesimo nono, anno sexto Deo propitjo pontificatus domni Clementis pape in apostolica sacratisima sede beati Petri apostoli, inperante vero H[enrico] filio quondam inperatoris anno sexto, die viesimo primo mensis aprelis, ind(icio)ne duodetjma, claustra monasterii Sancte Marie in Pomposea. Quia petimus a vobis in Dei nomine domno Hgeronimo gr(aci)a Dei v(enerabili) abbate iamdicti monasterii, cum consensu monahorum eiusdem monasterii, uti nobis in Christi nomine Teutjo et Inga iugalibus seu filiis et nepotibus nostris ‒ et qualis ex nobis obierit sine filiis vel nepotibus eius portjo cadat alteri qui supravixerit ‒ per enfiteuticarium ius a presenti die concedistis nobis rem iuris suprascripti monasterii vestri, idest unam clausuram integram que olim vinea fuit et ovenit in predicto monasterio a quondam Alberto de Paulo iudice, positam in Taurese: a primo latere strata publica percurrente, a secundo latere Adalasia de Alberto de Cenzo, a tertjo latere ***************** atque a quarto latere clausura Sancte Crutjs. Habendam, tenendam, posidendam, defensandam et in omnibus meliorandam, sub pensione quam vobis et vestris succesoribus dare debeamus pro predicta clausura, omni martjo mense aut infra inditjonem, denarios Veneticos tres tantum. Pro eo quia exinde accepistis caltjarii nomine librum unum pro denariorum Veneticorum solidis centum. Et non liceat nobis petitoribus neque nostris filiis vel nepotibus predictam clausuram vendere nec donare nec in comendatjone mittere nec alico modo alienare; si fecerimus, hoc enfiteosis sit nulli roboris. Ita et post transitum nostrum suprascriptorum petitorum nostrorumque filiorum et nepotum munimine expleto quando Domino placuerit, tunc predicta clausura laborata et in omnibus meliorata vel quicquid a nobis inibi additum melioratumque fuerit ad ius dominiumque vestri monasterii cuius est ius et proprietas modis omnibus revertatur, sub pene nomine auri trium untjarum.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 109 (in preparazione).