Federici, Codex, I, pp. 1112-1115 (Mezzetti, Le carte, vol. 2, n.110, in preparazione)
source date: [1090 April 29] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Anno ab incarnatione Domini millesimo nonagesimo, anno septimo Deo propicio pontificatus donni Clementi pape in apostolica sacratissima sede beati Petri apostoli, imperante vero Enrico filio quondam Enrici imperatoris anno septimo, die vigesimonono mensis aprilis, indictione terciadecima, Ravenne. Dum adessem ego Petrus Ravennas tabellio in hecclesia Sancte Marie que vocatur in Domo et ibi mecum erant Martinus subdiaconus sancte huius Liviensis ecclesie et Guido clericus Sancti Paterniani et Stefanus iudex Ancone civitatis et Lambertinus advocatus et Gerardus presbiter atque Gerardus filius Geremie de Berardo ac Henricus Teutonicus, Liupolus filius Liuremanni atque Iohannes Bonus et Gerardus de Curte, Petrus Ducis et Rainierus de Donino ac Andulfus de Carbone et alii plures; in presencia nostrorum Teudericus gratia Dei episcopus Liviensis hecclesie sancte crucis tenens in manu sua baculum, misit in manibus duorum monachorum, Iohannis silicet ac Radaldi monasterio Sancte Marie Ponposee, circum adstantibus supradictis dixit: ‘Quod nunc usque iniuste illud ab aliis et a me receptum fuit a prefato monasterio Sancte Marie storione silicet, qui causa turpissimi lucri persistere videbatur divina favente misericordia et quia sanctorum precepta impugnabant remisi hoc quod in posterum promisi, tam pro me quam pro meos successores, donno Hgeronimo abbati prefati monasterii suisque successoribus et colegio omni presente et future supranominati monasterii’. Quod nunquam requiremus predictum sturionem nec requirere faciemus. Et si quis deinceps ausus fuerit hoc quod supra dictum est runpere perpetuo anathemate permaneat atque obligatum, pena decem librarum auri fiat. Et soluta pena, maneat firma hec remissio et refutatio. Ego T(eudericus) L(iviensis) episcopus in hac obligacione et refutacione a me facta subscripsi. Ego Martinus subdiaconus sancte Liviensis ecclesie huic pacto refutacionis consencio. Lambertinus Vetri tabellionis filius huius cause testis subscripsi. Stefanus Anchonetane civitatis iudex subscripsi.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 110 (in preparazione).

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (cfr. Federici, Codex, I, pp. 1112-1115).