Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. IX, n. 180
source date: [1090 August 26] [Ferrara]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

[In nomine] Patris et Filii et Spiritus Sancti. Anno dominice incarnacionis millesimo nonaigesimo, inperante domno Henricus in Italia anno septimo, die viesimo sesto mensis augusti, indicione terciadecima, in civitate Ferrarie. Petivimus a vobis domno Petro causidicus filius domni Guezonis de Guinigelda qui abitare videris in civitate Ferrarie, uti nobis presbiter Petrus et Morando qui sumus abitatores in predicta civitate Ferrarie seu filiis et heredibus nostris libellum nomine concedistis de iure vestro henfiteosin quod tenere viso es ad iure canonica Sancti Igeorrii et Sancti Silvestri, idest casamenti duo qui sunt positi iusta foveam castri Ferarihensis, in regione vocabulum Sancti Petri: unum ex is casalibus est per longum pedes quadraginta et per latum ab uno capite viginti et septem et palmo uno, ab alio capite pedes treginta et medium: ab anbabus lateribus iure Sancti Igeorrii, ab [u]no capite via publica percurrens et fosatum predicti castri, ab alio capite [an]dronella de comune; aliud casale est per longum pedes viginti et quinque, [ab am]babus capitibus pedes decem et septe: ab uno latere et uno capite Petrus [de Bon]ando, ab alio latere via publica percurrens, alio capite suprascripta andro[nella de co]mune, cum introitu et exitu suo a se pertinente. Abendum, tenendum, [possidendum, disponendum et ordina]ndum et more quiquit nobis nostrisque filiis et heredibus [placuerit faciendum, in] annis advenihentibus viginti et novem annos ad [renovandum, salva ra]cione domnica dandum libellum adfinitum renovetur [… u]nam agnelinam pro estimacione precii libras quinque de[nariorum …]a tamen ut omnis mensis marcii exinde pensionem vobis [nos seu filiis] et heredibus persolvamus in arihentum denariorum Veronen[sium solidos … tan]tum ec pensio tribuatur. Unde investitorem nobis dedistis Uberto de pres[bit]ero Fantino nos in vestra vice corporaliter investiat que tradat sicut su[p]erius legitur. Promittentes preterea promittimus anc cartulam peticionis cum no[s]tris filiis et heredibus non disviolare set inviolabiliter modis omnibus conservare et adinplere promittimus. Quod si quod absit et avertat divina potencia et aliut contra ec aigere voluerimus et omnia que superius legitur non observaverimus quod promittimus pars partim fidem servanti penam auri uncias duas et post penam solutam manead anc cartulam peticionis in suo robore firmitatis. Quem vero petici[on]em scribere rogavit me GUILIELMUS in Dei nomine tabellius de civita|te Ferrarie in qua propriis manibus nostris firmavimus testes afirmare rogav[i], sub die mensis et indicionibus suprascriptis omnibus. Sig+ + + + + + +num manus Petrus Ruboaldo, Mainardell[us …]nio, Albetino [qui vocatur] Descurtagatta, Bono calegario, Petrus Balasterio, Paganell[us …] de Gaido testes rogati ad omnia suprascripta cui relectum est. Sig+ +num manus presbiter Petrus et Morando petitores ad omnia suprascripta cui relectum est.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 111 (in preparazione).