Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. IX, n. 182
source date: [1090 December 16] [Rimini]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi. Anni ab incarnatjone eius millesimo nonagesimo primo, temporibus Clemens pape et Inricus imperator anno septimo, die sextodetjmo mense decembris, indic(ione) quartadetjma, Arim(ini). Petimus a vobis Mauritjus presbiter et monachus posito in obedientja in tjvitatis Arim(ini) [...] pro persona et vice Geronimi abatis monasterii Sancte Marie in Pamposie, uti nobis Leo filius quondam Pintji petitor pro me et pro Maria iugale et pro Iohannes filio meo et pro Maria iugale sua, nurui mea seu filiis ac filiabus et nepotibus nostris − et qualis de nobis hobierimus nos et nostris filiis et nepotibus, ipsa re revertatur ad nobis qui supravixerint et a filiis et nepotibus nostris − per paginam pacti concedisti nobis rem iuris proprietatis suprascripto monasterio, idest nonaginta duas tabulas terre sajonales, qui est posita in fundo Casale et in plebe Sancti Viti; mensurata est ad iusta perticas detjmpedas, secundum usum ipsius lotj, suprascripta re cum omnia que infra se et super se habentes, qui est posita in territorio Arim(inensi) et infra plebe suprascripta; finis eiusdem hec sunt: a primo latere Rambaldus, a secundo Ugo filius quondam [.]ebarga, a tertjo heredes quondam Berti Balbi et a quarto latere canonica Sancte Arim(inensis) ecclesie, cum [omnibus] finibus suis. Dum nos superius nominatis seu filiis et nepotibus nostris suprascripta re habendas, tenendas, me[lio]randas in annos advenientibus numero quadraginta novem ad renovandum, ad ipsum caltjarium qui sup(tus) legebam et pensionem dare debeamus omnique anno pario pulli uno tantum. Pro eo quia dedi pro caltjario solidos treginta den(ariorum) Venetitj. Et si oportum fuerint nobis auctoriare [et] defensare promitistis cum tuis successoribus a nobis et a filiis et nepotibus nostris [omn]ia ut superius legitur non observaverimus aut non adimpleverimus, promitto ego suprascripto Leo [pro m]e et pro suprascripti si non observaverimus aut non adimpleverimus, esse daturos et composituro a tibi suprascripto Mauritjus et a tuis successoribus, pene nomine, libras tres, solute pene, manead hec pagina in sua firmitate. Singna man(us) Leo suprascripto petitoris spopondeo et promitto pro me et pro Maria iugale mea et pro Iohannes suprascripto filio meo et pro Maria iugale eius, nurui mea hec omnia ut superius legitur observare et custodire promitto.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 112 (in preparazione).