Ferrara, Archivio Storico Diocesano, Archivio dei Residui Ecclesiastici, San Benedetto, A1, n. 2
source date: [1091 July 31] [Corba (Massa Fiscaglia; Fiscaglia; Ferrara)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Die pridie callende agusto, indictione quartade[cima, i]n Corba. [Breve] r[ecordacionis a memoria ret]inen[dum] [...] domnus Petrus monahus pro [vi]ce(a) persona [de dom]n(us) Gieronim[o suis]que sucesoribus in perpetuum, idest unam pecia [terra ar]atori[a] qui est posita in Cor[nacer]vina, in Valle de Curba, qui est in longo perticas qui[nqua][g]in[ta septem et per lato perticas tridecim; ab uno latere p]osidet monahi de [Sanc]to Romano, ab alio latere [posidet monasterio nostro] [a tercio latere via percurrente atque a quarto latere Llamare …]. [In nomine Domini. T]emporibus domni nostri Clementi pape sede [a]nno octavo, […] [...] imperatori anno octavo, die pridie calende agusto, in[dictione quartadecima, in vico qui vocatur Curba]. [Breve re]cordacionis atque comutuacionis a memoria retinen[dum ...] [...] Petrus qui vocatur Lungonardo monahus pro vice ex persona d[e Gieronimo ...] [... Pom]possea suisque sucessoribus [in perpetuum ... idest] una pecia [ter]ra aratoria [qui est posita] in fundo qui vocatur Cornacervina, in loco qui vocatur Valle de Curb[a, qui est in lon]go pertica[s] quinquaginta [sep][tem et per l]ato perticas tridecim; hab uno latere posidet monahi de Sancto Romano, hab alio [latere posidet] monasterio nostro, [a] tercio latere via percur[ren]te [atque a quar]to latere Llamare, cum ingresu [et] egresu suo et cum omnibus que a suprascripta pecia [pertinente] vel subiacente, sicut superius legitur [...] [... a presenti] die licead vobis in ibidem introire, abere, tenere, iur[i]s propr[ie]tatis a iure [m]on[asterii nostri] per [...] [...] vos mihi dedisti una alia pecia terra vacua qui est posi[ta in ...] plebe Sanct[…] q[ui vocatur ...] [...] et in lato perticas septe. Et ego cum me[is] filiis et heredibus v[o]bis [vestris]que sucesoribus [ab] omni persona homi[num conser]vare et autorizare seu defensare promitto; et si omnia que superius legitur non observaverimus et contra ea [que su]perius [legitur] ag[e]re presumserimus, tunc daturo et conposituro me e[s]se promitto vobis vestrisque sucesoribus de auro un[cia] [un]a et post pena soluta manead hac comutuacione in sua firmitate. Quam vero comutuacione Iohanne [in] De[i] nomine tabellio scribendum rogavi et subter manu mea propria firmavi, testibus a me rogatis eorumque presen[t]ia ea[m] tradidit sub d[ie, mense] et indictione suprascripta quartadecima, in suprascripto vico qui vocatur Curba. Signum manus suprascripto Andrea comutuatore ad o[mnia] suprascripta cui relectum est. Signum manibus Casane, Andrea qui vocatur Vencita, Martinus qui vocatur Pullonei. Iohanne in Dei nomine tabellio scriptor uius pagina comutuacionis de omnibus sicut superius legitur, post roboracione testium atque tradita conplevi et asolvi.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 113 (in preparazione).