Federici, Codex, I, pp. 1138-1141 (Mezzetti, Le carte, vol. 2, n. 114, in preparazione)
source date: [1093 March 21] [Corba (Massa Fiscaglia; Fiscaglia; Ferrara)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Anni hab incarnacione domini nostri Iesu Christi millesimo nonagesimo tercio, domni Clementis pape sede anno nono, imperante domnus Henricus filius quondam Henrici imperatoris anno similiter nono, die viesimo primo mensis marcio, indictione prima, in vico qui vocatur Curba. Petimus a te quidem in Dei nomine domnus Petrus monachus qui vocatur Langovardo, pro vice persona de domno Gieronimus gratia Dei abbas monasterii Sancte Marie quod vocatur in Pomposea ordinatore, uti nobis in Dei nomine Andrea qui vocatur Gambo et Gislberga iugale petitoris seu filiis et heredibus nostris libellu nomine concedisti et largisti atque confirmasti nobis de rem iuris monasterio vestro, idest casaliculo uno terre, cum pomerete supra se abente, qui est posito in vico qui vocatur Curba, quod est in longo perticas decimpedas viginti et quatuor et in lato da uno capite perticas decim et da alio capite perticas quatuor; hab uno latere possidens Gibulo, ab alio latere possidens Petrus qui vocatur de Traversaria, a tercio latere possidens Grimaldo, a quarto latere Curba percurente, cum ingresu et egresu suo et cum omnibus pro supradicto casale pertinentibus vel subiacentibus sicut superius legitur. Heas abendum, tenendum, posidendum, suprasedendum, defensandum et in omnibus meliorandum in annis avenientibus viginti et nove a renovandum, salva calciaria domnica dandum hac petitione renovemur. Ita sane ut inferamus nobis nostrisque filiis et heredibus a vobis vestrisque successoribus, pensione nomine, pro supradicto casale dare debeamus omnique anno de grano ariale stario uno et de pullis pario uno et semisere uno in Nativitate Domini tantum pensio ut dictum est persolvatur. Pro quia exinde accepisti de manibus nostris in manibus tuis, calciarii nomine, idest de denariis Veroniense solidos decem. Maiore quidem domnico vel vestra dominacione cum onore et obediencia susipere debeamus cum fide et puritate seu umilitate sine alico dolo. Si quis vero pars nostra contra hac peticione ire temtaverimus ante perfinitum tempus sicut supra legitur, det pars parti fidem servandi ante omnis litis inicium vel interpellationis, pene nomine, auri obtimi uncia una et post pena soluta maneat hac peticione in sua firmitate. Quod vero peticione uno pari tinore conscripto Iohannes in Dei nomine tabellio scribendum rogavimus et subter manibus nostris propria firmavimus et unus alterius nobis pariter iubemus, quod consecuti sumus agamus Deum et nobis masimas gratia. Signum manibus supradicto Andrea a Gambo et Giselberga iugale petitoris ad omnia supradicta cui relectum est.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 114 (in preparazione).

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (cfr. Federici, Codex, I, pp. 1138-1141).