Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. IX, n. 186
source date: [1093 May 3] [Pomposa (Codigoro; Ferrara)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritu Sancti. Anni hab incarnacione domini nostri Iesu Christi millesimo nonagesimo tercio, domni Clementi pape sede anno decimo, imperante domnus Henricus filius quondam Henrici imperatori anno similiter decimo, die tercio mensis madio, ind(icione) prima, in Pomposea. Petistis a nos quidem in Dei nomine domnus Geronimus gr(aci)a Dei abbas regule monasterii Sancte Marie qui vocatur in Pomposea cum consensum deserviencium eiusdem monasterii ordinatore, uti nobis in Dei nomine Iohannes qui vocatur de Berga et Dominicus sitque Margarita nepoti tui petitori in tres vero parte de res que in inferius legitu et casale cum vinea, ubi vos habitare visi estis, et in alia vero parte petitori Uuitho et Astrigunda cognus sua et Iiuliana sorore vestra et Tebaldo et Gaudiosa cognus sua sitque Biligunda et Petrus et Dinna iugale sua, germano et cognus, toti petitoris unusquisque persecutare debeatis singulis in vestris porcionibus, secundum quod intra vos iuste et dividere debeatis seu filii et heredibus, llibellu nomine concedimus et largimus atque confirmamus vobis de rem iuris suprascripto monasterio nostro, idest omnes res et porcione vestra int(e)g(ras) quantascumque abuit et detinuit vel pertinuit a quondam Petrus qui vocatur de Berga genitori vestro infra tota masa qui vocatur Laco Sancto per anteriore llibello per singulas locas, interrafines de supras tota masa hoc est: hab uno llatere fosa de molino de volta de Laterclo percurente usque a medio Aguillolo et per inde usque a medio Triba perveniente usque a media Elia et per padule usque a media Curba et ultra Curba et padule usque a Pado et ultra Pado usque a Gazio quod est iure de episcopio sancte Comiacliense eclesie et inde usque a canale qui vocatur de Cesi, hab alio latere Curlo, fosa qui vocatur Conca Agatula desendente in Gauro et ultra Gauro, a tercio latere rivo qui vocatur Anzeli per valle usque Masenzathega us ad Montiselli et per Vethathosa desendente in Patho, a quarto latere Vacoline et argiele qui vocatur Malo desendente in calle qui vocatur Vincareta desendente in Laterclo. Que omnia cum terris et vineis, campis, pratis, pasculis, silvis, salectis, padulibus, piscacionibus, venacionibus, aucupacionibus sito capellacionibus suis cum ingresu et egresu suo et cum omnibus que a suprascripta res pertinentibus vel subiacentibus sicut superius legitur, heas abendum, tenendum, posidendum, laborandum, roncandum, suprasedendum, defensandum et in omnibus meliorandum in annis vinti a renovandum, salva call(ciaria) domnica dandum llibellu renovetur. Ita sane ut inferatis Domni racionibus vobis vestrisque filiis et heredibus a nobis nostrisque sucexoribus redere debeatis singulis quibusque anni, hoc est terratico de grano et sicale in campo capa quinta, faba modio quinto et de omni alio labore in area modio sesto, llino manna sesta; et si vinea pastinaveritis extra casale, postea pertica pervenerit fruere debeatis annos tres, postea redere debeatis anfora quarte, semel vice arbore pecto ponendo, postea sit vobis relicum concexum; et si ronco roncaveritis vel de valle terra scuseritis, fruere debeatis annos tres postea redere debeatis sicut supra legitur; exenio vero pro ipsi casali per in anteriore llibelli relegitur dare debeatis omnique anno de grano staria duabus et galine due; tritulatus et pervectus ipso terratico et ipso exenio per vos usque a Laterclo ubi nave nostra domnica potuerit pervenire a tolendum. Pro eo quia exinde accepi, call(ciarii) nomine, idest llibrum unum pro denarii Veroniense solidos treginta. Maiore quidem domino vel nostra dominacione cum onore et obediencia susipere debeatis, cum fide et puritate seu umilitate sine aliqua fraude vel dolo. Si quis vero pars nostra contra hoc llibellum ire temtaverimus ante perfinitum tempus sicut supra legitur, det pars parti fidem servandi ante omnis litis inicium vel interpell(acionis), pene nomine, auri uncia una et post pena soluta manead hoc llibellus in sua firmitate. Quod vero llibellu una pari tinore conscripto Iohannem in Dei nomine tabell(ionem) scribendum rogavi et subter manu mea propria firmavi et unus alterius nobis pariter iubemus quod consecuti sumus agamus Deum et nobis masimas gr(aci)a. Hieronimus abb(as) Po(m)posię s(ub)s(cripsi).

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 115 (in preparazione).