Federici, Codex, I, pp. 1150-1152 (Mezzetti, Le carte, vol. 2, n. 116, in preparazione)
source date: [1093 October 4] [Corné (Arquà Polesine; Rovigo)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Anni ab incarnacione domini nostri Iesu Christi millesimo nonagesimo tercio, pontificatus vero domini nostri Clementis summi pontificis et universalis pape in apostolica sacratissima beati Petri apostoli Domini sede anno decimo, regnante domnus Enricus res in Italia anno quintodecimo, die quarto intrante mense octuber, indictione prima, in claustra qui vocatur Cornedo. Breve recordacionis facio ego Martinus tabellio de Roncono et terra que est posita in fundo qui vocatur Matraria quam dedit domnus Geronimus abbas pro feudo Iohannis Castaldionis vocatus, qui est abitator in burgo Ferrarie, in loco qui vocatur Brusata et filio suo, abeant et detineant donec persevierint neque abbas neque monachus oferre presumat nisi victa culpa da tua fidelibus ecclesie et si fecerit conponat uncias auri duas; nec ipsi non abeant licenciam nec vendere nec donare nisi ad meum dominium vel ad meos supcessores ad nullum placitum vel districtum nisi ad me vel meis supcessores; et si fecerint, tunc liceat mihi introire et tenere latera uius terre et sunt a duobus lateribus in Vaginonum, tercio latere flumen Gabiane, in longo ubi alia terra tetenndi et in latitudine est perticas duodecim, pedibus treginta. Hieronimus abbas Pomposiensis subscripsi. Ubertus monachus in hac brevi subscripsi.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 116 (in preparazione).

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (cfr. Federici, Codex, I, pp. 1150-1152).