Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. IX, n. 188
source date: [1094 January 7] [Fiscaglia (Ferrara)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In [nomine] Patris et Filii et Spiritu Sancti. Anno Domini millesimo nonagesimo quarto, [im]perante domno Heinrico Heinrici imperatoris filio anno decimo, die septimo [men]sis ianuarii, indic(ione) secunda, in villa que dicitur Fiscalia. Petimus a vobis domno Pagano filio quondam […] et do[mno] Uberto pro te et ad invicem pro Astarda iugale tua, uti nobis presentibus P[etro] qui vocatur Cor[…] et Albigunda iugale mea, qui abitare videmur in iam[dicta] Fiscalia, seu filiis et heredibus nostris, libellum nomine concedistis nobis rem iuris proprie[tatis], hoc est quar[tam] partem unius casalis, casam supra se, qui est positus in villa que dicitur Fiscalia; finis eius ex toto casale: ab uno llatere possidet Iohannes de Gual[b]erto et secundo llatere possidet Paganus de Albarolongo et tercio llatere via et quarto llatere flumen Padi percurrit. Concedistis ad abendum, tenendum, posidendum, in annis adveni[en]tibus viginti et novem ad renovandum, salve et iuste domnica dandum hac peti[c]io renovetur. I[tasan]e ut inde pensionem dare debemus vobis vel vestris missis infra ma[s]sa Fiscalia [omni anno in]fra mense marcii denarios duos Veronenses et obsenium [vero] de pisse [… et sp]allam unam in omni nativitate Domini, predictum pensio ut dictum est persolvatur. Promittens preterea promittimus nos iamdictis petitoris et nostris filiis et heredibus hanc peticionis paginam inviolabiliter modis omnibus adimplere et observare vobis vestrosque filios et heredes. Quod si aliter facere voluerimus quatenus omnia prescripta adimplere et conservare noluerimus, promittimus pro nobis et pro nostris filiis et heredibus vobis predictis conceditoribus vestrisque filiis et heredibus, nomine pene, unius uncie auri et soluta pena manead hec peticio in sua firmitate. Quam scribere rogavimus DoMINICUS divino nutu vici Cornucervine notarius, sub die mensis et indic(ione) secunda. [Signa] manibus predictus Petrus et Albigunda iugale sua petitoribus a[d omnia pref]ata. Signa et nomina testium hec sunt: Leo presbiter, Wido presbiter, Gregorius advocatus et Ubertus et Fantulinus eius frater filii quondam Richelmi testes rogati ad omnia prefata.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 118 (in preparazione).