Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. VIII, n. 157
source date: [1094 November 5] [Galliera (Bologna)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Testes Ardingo filio Gui[do] et Albertus Uulpario et Petrino et Guidus de Alfredus et Rodulfo filius Ge[r]ardus [de Rodu]lfi investitore. Facio Manfredus filio Binbo car(tulam) vendicionis de quanta[cum]que [mihi] perti[net de ere]ditate, [que fu]it de Albertus de Gaidulfo, infra plebe Sancti Vincenci, exepto vite undecim que est in casale, [quod] fuit detin[etur a Pe][tro qui vocatur de Inghe]radola, terris et vineis, iuris et pertinenciis meis, que mihi pertinet de ipsa hereditate, in vobis domno [Teucius] et Iohannes monachis, in vice domn(i) Gerronimi abate vestro et in vestris successoribus, […] vobis placuerit proprium in perpetuum conducicia, salva iusticia ad vestra ecclesia [Sancte Marie] qui vocatur in Pumposa; precium solid(is) *** […] die quin[to men]se november, indic(ione) tercia. In nomine Domini. Anno ab incarna[ci]one domini nostri Iesu Christi millesimo [n]o[n]agesimo quarto, imperante domno Henrico filio quondam Enrici [imperatoris] [an]no decimo, die quinto mense november, ind(icione) tercia, in burgo Galeria. Constat me Manfredus filio quondam Binbo venditore vendidisse et vendo atque tradidisse et [tr]ado [a pre]senti die vobis domno Teucius et domno Iohannes monachis, pro persona et in vice domn(i) Gerronimi abate vestro et de cepteris monachis de monasterio Sanctę Marię qui vocatur in Pumposa vestrisque successoribus im perpetuum pro fucturum temporibus poss(idendum) at iura de predicto monasterio, idest quantacumque mihi pertinet de eredi[ta]te que fuit de Albertus de Gaidulfo infra plebe Sancti Vi[n]centi, exepto vite de vinea undecim que est in casale, [quod] detin[et] Pe[tr]us qui vocatur de Ingheradola. As autem suprascripta res, terris et vi[ne]is, cispitibus, [cam]pis, pratis, pascuis, silvis, arbustis, arboribus, padulibus, aquis, piscacionibus, venacionibus, cultum et incultum, omnia et ex omnibus quantacumque mihi pertinet de predicta ereditate, cum iuri et pertinenciis sibi pertinet, exept[o] quod superius exeptavi sicut superius legitur integriter in integrum. Et quia recepit ego suprascriptusvenditore precium pro predictis omnibus qualiter superius legitur da vobis suprascripti entoris precium, qualiter inter nos convenit, in arg(ento) den(ariorum) Vero(nen)s(ium) solid(os) ********* tantum finitum precium coram testibus. Quatenus modo ab odiernum die de mea qui supra venditore vel da meis heredibus distuli potestate set in vestra suprascripti entoris vel a vestris successoribus confirmo potestate ad abendum, tenendum et possidendum et faciendum quicquid vobis placuerit proprium in perpetuum, conducticias vero unde pertinuerit salva iusticia domnica persolvendum. [E]xponpondeo me ego suprascripto Manfredus venditore vel heredibus meis predictis omnibus qualiter superius legitur vo[bis] suprascripti entoris vestrisque successoribus omni tempore ab omni homine defensare et auctoriare promitto at iura de suprascripto monasterio damnum litis omnia sustinere, et si minime defensare potuero aut contra hanc car(tulam) vendicionis a me facta aliquando per quacumque ingenium quod uma[n]um sensum capere potest agere aut causare presumsero aut agentibus consensero et non permansero in ea omnia qualiter superius legitur dupla bonis condicionibus rem coque meliorata sub estimacione sicut in tempore fuerit in consimille loco restituam in duplo ad suprascripta ecclesia. Actum in suprascripto burgo Galeria, indic(ione) suprascripta tercia. Signum manus suprascripto venditore qui hanc car(tulam) vendicionis sicut superius legitur fieri rogavi. Signum + + + + + manibus Ardingo filio [Guid]o et Albertus Volpario et Petrio, Guidus de Alfredus et Rodulfo filius Gerardus de Rodulfi rogatis testibus. Ego Petrus in Dei nomine tabellio scriptor huius car(tule) vendicionis rogatus a suprascripto sicut superius legitur complevi atque absolvi.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 119 (in preparazione).